Ligue 1: «Διπλό» της Λιλ στην έδρα της Κλερμόν

Ligue 1: Σε τροχιά Ευρώπης η Λιλ που έφυγε νικήτρια με 2-0 απ’ την έδρα της Κλερμόν.

Επικράτηση της Λιλ για τη 16η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Η ομάδα του βορρά φιλοξενήθηκε απ’ την Κλερμόν και δεν έδειξε επηρεασμένη απ’ τη διακοπή λόγω του Μουντιάλ. Επιβλήθηκε 2-0 συνεχίζοντας την πορεία της προς τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα και χρειάστηκε να πλησιάσει το τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης για να αλλάξουν τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Έιντζελ Γκόνες στο 68’ δεν αστόχησε για το 0-1. Το 0-2 ήρθε απ’ τον Μπαγιό στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοφριέ στις καθυστερήσεις. Η Λιλ ανέβηκε στους 29 βαθμούς και είναι 6η, ενώ η Κλερμόν έμεινε στους 19 και το +6 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ