Serie A: Ανατροπή με αυτογκόλ και «διπλό» Ίντερ στο Μπέργκαμο (Videos)

Serie A: Η Αταλάντα προηγήθηκε, η Ίντερ αντέδρασε και νίκησε 3-2 με τη «βοήθεια» των γηπεδούχων που πέτυχαν δύο αυτογκόλ.

Σημαντική νίκη για την Ίντερ στο Μπέργκαμο για την 15η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Οι «νερατζούρι» φιλοξενήθηκαν απ’ την Αταλάντα, σε ένα συναρπαστικό ματς με θέαμα και πέντε γκολ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε τελικά 3-2 και βρίσκεται πλέον στο +3 απ’ την αντίπαλό της.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Σαπάτα ανατράπηκε απ’ τον Ντε Φράι και αμέσως καταλογίστηκε το πέναλτι, με τον Λούκμαν στο 25ο λεπτό να κάνει το 1-0 απ’ την άσπρη βούλα.

Η Ίντερ δεν άργησε να «απαντήσει». Στο 36’ έγινε σέντρα από αριστερά, η μπάλα έφτασε τελικά στην «καρδιά» της περιοχής με τον Τζέκο να πετάγεται ωραία και με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος έφερε την ανατροπή, με σκόρερ παίκτες της Αταλάντα πάντως. Στο 56’ έγινε το γύρισμα με τον Τζέκο να προσπαθεί να κάνει την προβολή. Στη φάση πετάχτηκε και ο Μέλε, ο οποίος άθελά του βρήκε τελευταίος την μπάλα και την έστειλε στην εστία για το 1-2 της Ίντερ.

Πέντε λεπτά μετά, ήρθε και ένα ακόμη αυτογκόλ που ουσιαστικά έδωσε το ματς στην Ίντερ. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ, πρώτη κεφαλιά από τον Λαουτάρο Μαρτίνες και ο Παλομίνο στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ίδιος παίκτης πέτυχε κι άλλο γκολ αυτή τη φορά στη σωστή εστία. Στο 77’ εκ νέου με κεφαλιά ο Παλομίνο έκανε το 2-3 για την ομάδα του, μειώνοντας το σκορ. Το οποίο όμως δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Η Ίντερ λοιπόν επικράτησε 3-2 σε ένα ματς που παίκτες της Αταλάντα πέτυχαν τα τέσσερα γκολ. Οι «νερατζούρι ανέβηκαν στους 30 βαθμούς και είναι στο -11 από την πρωτοπόρο Νάπολι, τη στιγμή που το κλαμπ απ’ το Μπέργκαμο έμεινε στους 27.