Serie A: Δεν τη σταματά κανείς – «Διπλό» στο Μπέργκαμο η Νάπολι! (Video)

Serie A: Το «τρένο» της Νάπολι συνεχίζει ακάθεκτο για τον τίτλο φτάνοντας στις 9 σερί νίκες μετά το 2-1 στην έδρα της Αταλάντα.

Είναι μακράν της δεύτερης η κορυφαία Ιταλική ομάδα αυτή τη στιγμή. Χωρίς να «χαμπαριάζει» από έδρες και αντιπάλους, προχωρά ακάθεκτη για να παίρνει νίκες που την εδραιώνουν στην μοναξιά της κορυφής του Καμπιονάτο. Η Νάπολι του Σπαλέτι το έκανε και στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα για την 13η αγωνιστική.

Οι «παρτενοπέι» έκαναν ανατροπή κι επικράτησαν 2-1, φτάνοντας τις 9 σερί νίκες στο Πρωτάθλημα. Αφήνοντας στο -8 τη δεύτερη Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο ματς.

Συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό, η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκμαν. Παρά την «αναποδιά», η Νάπολι δεν πτοήθηκε. Αντεπιτέθηκε και ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν το ημίχρονο.

Ο Βίκτορ Οσιμέν στο 23’ έκανε το 1-1 για την ομάδα του ιταλικού νότου. Η ισορροπία ήρθε γρήγορα, όμως άλλαξε ξανά στο 35’. Ο Ελμάς ήταν αυτός που έκανε το 1-2 και ουσιαστικά ολοκλήρωσε μια σημαντική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους που έφυγαν θριαμβευτές κι απ’ το Μπέργκαμο.

Η Νάπολι έφτασε τους 35 βαθμούς και είναι φυσικά μόνη πρώτη, με τη δεύτερη Αταλάντα να έχει 27.