Serie A: Γκολάρα ο Κυριακόπουλος, νίκη και κορυφή η Αταλάντα (Videos)

Serie A: Η Σασουόλο προηγήθηκε με τον Γιώργο Κυριακόπουλο, αλλά η Αταλάντα έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 ανεβαίνοντας στην κορυφή.

Η εξαιρετική φέτος Αταλάντα, πήρε τη νίκη απέναντι στη Σασουόλο για τη 10η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η ομάδα του Μπέργκαμο δυσκολεύτηκε αρκετά και βασική αιτία γι’ αυτό ήταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Ο Έλληνας διεθνής έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, όμως δεν τους έφτανε αυτό για να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα.

Στο 41ο λεπτό η Σασουόλο επιτέθηκε από δεξιά. Έγινε η σέντρα στο δεύτερο δοκάρι κι εκεί βρέθηκε ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Ο Έλληνας άσος με βολέ πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ για την Σασουόλο. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και στο 1ο λεπτό του δευτέρου μέρους, η Αταλάντα έκανε την ανατροπή. Αρχικά μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Πάσαλιτς που ισοφάρισε πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήταν η σειρά του Λούκμαν αυτή τη φορά. Πήρε την μπάλα στην περιοχή, προσποιήθηκε ωραία και πλάσαρε στα δίχτυα για το 2-1 και την ανατροπή.

Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε το σκορ, με την Αταλάντα να ανεβαίνει στην κορυφή με 24 βαθμούς έναντι 23ων της Νάπολι, που έχει ένα ματς λιγότερο. Η Σασουόλο έμεινε στους 12 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας