Serie A: Ανατροπές για Μπολόνια και Ουντινέζε, ιστορικός βαθμός για Μόντσα (Videos)

Serie A: Συναρπαστικά ματς και ανατροπές στα Μπολόνια-Φιορεντίνα (2-1) και Σασουόλο-Ουντινέζε (1-3) – Λέτσε και Μόντσα έμειναν στο 1-1, πρώτος βαθμός των φιλοξενούμενων στην ιστορία τους στην κατηγορία!

Τρία λεπτά χρειάστηκε η Μπολόνια για να φέρει τούμπα το ματς με την Φιορεντίνα και να πάρει σημαντική νίκη. Οι γηπεδούχοι για την 6η αγωνιστική του Καμπιονάτο βρέθηκαν να χάνουν απ’ τους «βιόλα», αλλά κατόρθωσαν να επικρατήσουν 2-1.

Ο Λούκας Μαρτίνεθ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Φιορεντίνα στο 54’. Όμως η χαρά των φιλοξενούμενων διήρκησε ελάχιστα. Στο 59’ ο Μπάροου έκανε το 1-1 και τρία λεπτά μετά ο Αρναούτοβιτς σκόραρε και πάλι διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ιγκόρ για τους «βιόλα».

Η Μπολόνια ανέβηκε στους 6 βαθμούς μετά την επικράτησή της, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα. Η Φιορεντίνα έμεινε στους 6 και οι δυο τους ισοβαθμούν πλέον.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 1-3

Στο «Μαπέι» η Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου φιλοξένησε την Ουντινέζε. Ο Έλληνας διεθνής ήταν βασικός και πάλι σε ρόλο αριστερού χαφ εξτρέμ. Έπαιξε για ένα ημίχρονο καθώς αντικαταστάθηκε στο 46’.

Ο Φρατέζι στο 33’ έκανε το 1-0, όμως τα πράγματα μόνο καλά δεν εξελίχθηκαν για τους γηπεδούχους. Στο 43’ ο Ρουάν αποβλήθηκε κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για πάνω από ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Ουντινέζε εκμεταλλεύτηκε το γεγονός.

Ο Μπέτο στο 75’ έκανε το 1-1 και η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε με άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Στο 90+1’ ο Σάμαρτζιτς έκανε το 1-2, με τον Μπέτο δύο λεπτά μετά να διαμορφώνει το 1-3.

Η Ουντινέζε που εντυπωσιάζει ανέβηκε στους 13 βαθμούς όντας 1 πίσω απ’ τους πρωτοπόρους. Η Σασουόλο έμεινε στους 6.

ΛΕΤΣΕ-ΜΟΝΤΣΑ 1-1

Ιστορικό ματς για την Μόντσα αυτό κόντρα στη Λέτσε. Οι δύο ομάδες που ανέβηκαν μαζί στη Serie A, μοιράστηκαν βαθμούς με το τελικό 1-1. Αποτέλεσμα που πανηγύρισε η ομάδα του Μπερλουσκόνι, καθώς ήταν ο πρώτος βαθμός της στην κατηγορία.

Όχι μόνο για φέτος, αλλά συνολικά. Αυτός ήταν ο παρθενικός βαθμός της Μότσα στην κορυφαία κατηγορία του Καμπιονάτο. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σένσι στο 35’. Όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 46’ με τον Γκονζάλες στο τελικό 1-1.

Η Λέτσε έχει πλέον 3 βαθμούς με ισάριθμες ισοπαλίες καθώς δεν έχει νικήσει στις πρώτες 6 αγωνιστικές. Η Μόντσα πήρε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας της κι έχει 1.

Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης