Serie A: Επιστροφή στις νίκες για Μίλαν (Videos)

Serie A: Τα «στραβοπατήματα» της Ίντερ και της Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε η Μίλαν που επικράτησε 2-0 της Μπολόνια – Ισόπαλο το Σπέτσια-Σασουόλο με εξαιρετικό Κυριακόπουλο.

Η Ίντερ έχασε στην έδρα της Λάτσιο. Γιουβέντους και Ρόμα έμειναν στην ισοπαλία. Η Μίλαν που προερχόταν απ’ το 1-1 με την Αταλάντα, βρήκε έξτρα κίνητρο για να επιστρέψει στις νίκες. Κόντρα στην Μπολόνια στο «Σαν Σίρο» για την 3η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Και το έκανε με 2-0.

Οι Πρωταθλητές προηγήθηκαν στο σκορ στο 21ο λεπτό. Έκλεψαν τη μπάλα και βρήκαν χώρο για κόντρα. Στο ανοιχτό γήπεδο ο Ράφαελ Λεάο έγινε κάτοχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή.

Παρότι η Μίλαν δεν ήταν εμφανώς ανώτερη και η Μπολόνια «πάλευε» στα ίσα για να φύγει με αποτέλεσμα απ’ το Μιλάνο, οι «ροσονέρι» βρήκαν και δεύτερο γκολ. Στο 58’ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος.

Έκλεψαν την μπάλα ψηλά, ο Ράφαελ Λεάο έκανε τη σέντρα και ο Ζιρού με εκπληκτικό τρόπο δείγμα της τεράστιας κλάσης του, έκανε το γυριστό και «έγραψε» το 2-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Μίλαν έφτασε τους 7 βαθμούς, με την Μπολόνια να μένει στον 1 μετά από τρεις αναμετρήσεις Πρωταθλήματος.

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2-2

Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να αγωνίζεται πιο προωθημένος και όχι ως αριστερός μπακ, η Σασουόλο έφυγε με την ισοπαλία απ’ την έδρα της Σπέτσια. Ο Έλληνας άσος αγωνίστηκε 77 λεπτά και ήταν σημαντικός για την ομάδα του στο τελικό 2-2.

Στο 27’ αφού είχε χάσει ευκαιρία να σκοράρει νωρίτερα, ο Έλληνας διεθνής άσος έκανε «γλυκιά» σέντρα απ’ τα αριστερά, συστημένη για το κεφάλι του Φρατέζι που πέτυχε ένα εύκολο γκολ.

Μόλις τρία λεπτά πέρασαν για να ισοφαρίσει ο Μπαστόνι για τους γηπεδούχους. Οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ενζολά για το 2-1.

Ο Πιναμόντι ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 50’ σε 2-2. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς ο Έκνταλ πέρασε ως αλλαγή στο 66 και ένα τέταρτο μετά αποβλήθηκε. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος κι έμεινε η ισοπαλία που στέλνει τις δύο ομάδες στους 4 βαθμούς.

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης
Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα