Ligue 1: «Αεράτη» πρεμιέρα για Παρί Σ. Ζ., πεντάρα στην Κλερμόν
twitter / @PSG_inside

Ligue 1: Χωρίς να κουραστεί η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 5-0 στην έδρα της Κλερμόν δείχνοντας με το «καλησπέρα» ποιος θα είναι το αφεντικό.

Χωρίς τον Κιλιάν Εμπαπέ, χωρίς κανένα πρόβλημα για την Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα της πρωτεύουσας απ’ την πρεμιέρα της στη Ligue 1, έδειξε πως θα πρέπει να γίνει σημαντική έκπληξη για να απειληθεί αναφορικά με την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Οι παίκτες του Κριστόφ Γκαλτιέ «τελείωσαν» το ματς στην έδρα της Κλερμόν, ουσιαστικά απ’ το πρώτο ημίχρονο. Δείχνοντας τη χαοτική ποιοτική διαφορά που τους χωρίζει με τη συγκεκριμένη αντίπαλο αλλά και με τη συντριπτική πλειοψηφία των κλαμπ του Γαλλικού Πρωταθλήματος.

Ο Νεϊμάρ στο 9ο λεπτό ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τους Παριζιάνους. Ο Χακίμι στο 26’ έκανε το 0-2, για να έρθει ο Μαρκίνιος να σημειώσει το 0-3 στο 39’. Σκορ που τελείωσε το ματς πολύ νωρίς, αναφορικά με την όποια αμφιβολία υπήρχε για τον τελικό νικητή.

Φυσικά δε γινόταν να μη σκοράρει κι ο Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός στο 80ο λεπτό ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 0-4, για να σκοράρει και δεύτερο τέρμα έξι λεπτά μετά για το 0-5.

Οι Πρωταθλητές ουσιαστικά παρατάχτηκαν με τρεις στην άμυνα (Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Σέρχιο Ράμος) και τριπλέτα μπροστά τους Μέσι, Νεϊμάρ και Σαράμπια. Ήταν σαφώς ανώτεροι κι έτσι επικράτησαν 5-0 της Κλερμόν.