Ligue 1: Νίκες για Νις, Ναντ και Μπρεστ

Ligue 1: Συνεχίζει να ελπίζει ευρωπαϊκά η Νις που επικράτησε 1-0 της Τρουά – Τους τρεις βαθμούς πήραν Ναντ και Μπρεστ.

Νίκη της τελευταίας στιγμής πήρε η Νις για την 34η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Ο Τιράμ Ουλέν με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Τρουά και παράλληλα την ελπίδα για μια θέση στην Ευρώπη.

Το 1-0 στέλνει τη Νις στους 57 βαθμούς, ενώ η Τρουά έμεινε στους 33 και απέχει μόλις 2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εντυπωσιακό ματς στο «Μποζουάρ», με τη Ναντ να επικρατεί 5-3 της Μπορντό. Νιάν (6’) και Ντιλροσάν (18’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Γιρονδίνους. Κουλιμπαλί (47’) και Μανγκάς με αυτογκόλ (51’) ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Ενόκ στο 67’ έκανε το 2-3, με τους Κουλιμπαλί, Σιμόν και Μπουκαρί (72’, 76’ και 89’) να διαμορφώνουν το τελικό 5-2.

Η Ναντ έχει πλέον 50 βαθμούς χωρίς να κυνηγά κάποιον ουσιαστικό στόχο, ενώ η Μπορντό έμεινε στους 27 και απέχει 6 απ’ τη σωτηρία.

Νικήτρια απ’ την έδρα της Μετς έφυγε η Μπρεστ. Ο Μπελαλί πέτυχε το μοναδικό γκολ (0-1) στο 27ο λεπτό. Τζέμερσον και Ουκιντζά αποβλήθηκαν για τους γηπεδούχους. Η Μπρεστ έφτασε τους 45 βαθμούς, ενώ η Μετς έμεινε στους 24 και μοιάζει καταδικασμένη σε υποβιβασμό.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το Κλερμόν-Ανζέ. Ο Τσο έκανε το 0-1 στο 37’, με τον Τραορέ στο 44’ να διαμορφώνει το 0-2. Μπαγιό στο 71’ και Κούνια στο 82’ διαμόρφωσαν το τελικό 2-2. Ο Τσο αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους. Η Κλερμόν έφτασε τους 33 βαθμούς, ενώ η Ανζέ έχει 2 περισσότερους.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!