La Liga: Με το ένα πόδι στην Segunda Division η Αλαβές

La Liga: Η αδιάφορη βαθμολογικά Οσασούνα επικράτησε 1-0 της Αλαβές και τη στέλνει πιο κοντά στην πιο κάτω κατηγορία.

Με επτά παιχνίδια να απομένουν για το τέλος του Πρωταθλήματος, τα πράγματα για την Ντεπορτίβο Αλαβές μοιάζουν και είναι πολύ δύσκολα. Η ομάδα απ’ τη χώρα των Βάσκων φιλοξενήθηκε στην Παμπλόνα για την 31η αγωνιστική. Η Οσασούνα βαθμολογικά αδιάφορη, αλλά όχι κι αγωνιστικά όπως αποδείχθηκε.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0 και με το αποτέλεσμα αυτό φέρνουν την Αλαβές με το ένα πόδι στην Segunda Division. Κι αυτό γιατί η Ντεπορτίβο από εδώ και πέρα ουσιαστικά κυνηγά ένα μικρό θαύμα.

Η Οσασούνα σκόραρε με τον Ρουμπέν Γκαρσία στο 38’, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR. Το μοναδικό γκολ του ματς, ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπούντιμιρ να δίνει τη νίκη στην ομάδα της Παμπλόνα.

Έτσι οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 41 βαθμούς, χωρίς να έχουν κάποιο κίνητρο για τα επόμενο ματς. Η Αλαβές απ’ την άλλη, έμεινε στους 22 και βρίσκεται στο -7 απ’ τη σωτηρία, με επτά ματς να απομένουν.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ