Coppa Italia: Αυτογκόλ κι έφυγε για τελικό η Γιουβέντους! (Photos)

Coppa Italia: Η Φιορεντίνα είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στην επιστροφή του Βλάχοβιτς, αλλά ένα αυτογκόλ στις καθυστερήσεις δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στη Γιουβέντους (0-1)!

Η επιστροφή του Ντούσαν Βλάχοβιτς, καθιστούσε το ματς της Φιορεντίνα με τη Γιουβέντους ακόμη σπουδαιότερο απ’ όσο είναι. Ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται στη Φλωρεντία. Μέρος που ποτέ δεν είδαν με συμπάθεια τη «γηραιά κυρία». Ειδικά τώρα που είχε και με το νούμερο «7» αυτόν που θεωρούν «προδότη».

Οι «μπιανκονέρι» έφυγαν τελικά με σπουδαία νίκη, καθώς ένα αυτογκόλ έκρινε τα πάντα στο ματς. Το οποίο ήταν γεμάτο πάθος, σκληράδα ποδοσφαιρική, ενώ οι ευκαιρίες ήταν με το μέρος των γηπεδούχων.

Στο πρώτο μέρος ο Μποναβεντούρα έχασε δύο καλές στιγμές στο 20λεπτο. Εν συνεχεία, ο Ικονέ απείλησε, όπως κι ο Τορέιρα με σουτ. Παρ’ όλα αυτά το 0-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα, με τη Φιορεντίνα να είναι σαφώς πιο επικίνδυνη.

Στο δεύτερο μέρος ο Ικονέ είχε δοκάρι μόλις στο 47’! Εννιά λεπτά αργότερα παραλίγο να «παγώσει» το γήπεδο, όταν ο Βλάχοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Ο ρυθμός έπεσε, κάποια σουτ ήταν κυρίως αυτά που μπορούσαν να απειλήσουν. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το 0-0 θα «σφραγίσει» το πρώτο ματς, ήρθε η άτυχη στιγμή για τους «βιόλα». Ο Κουαρδάδο έκανε την προσπάθεια και ο Βενούτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1!

Η Γιουβέντους με το αυτογκόλ αυτό στο 90+1’ έφυγε με τεράστια νίκη απ’ τη Φλωρεντία. Και πλέον έχει τη ρεβάνς στην έδρα της στις 20 Απριλίου, για να τελειώσει την πρόκριση.

Μπάσκετ Γυναικών: Εύκολα πήγε τη σειρά σε πέμπτο ματς ο Παναθηναϊκός
Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα