Serie A: Η Φιορεντίνα έδειξε το δρόμο στον Ολυμπιακό! (Videos+Photos)

Serie A: Ήττα για την Αταλάντα στο «Αρτέμιο Φράνκι» με τη Φιορεντίνα να επικρατεί 1-0, λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό – Πέμπτο ματς χωρίς νίκη η ομάδα του Γκασπερίνι.

Η εντός έδρας ισοπαλία της Γιουβέντους με την Τορίνο, έδινε την ευκαιρία στην Αταλάντα να την προσπεράσει ανεβαίνοντας στην 4η θέση. Όχι απλά δεν έγινε αυτό, αλλά η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού γνώρισε ήττα στην έδρα της Φιορεντίνα με 1-0.

Η ομάδα του Ιταλιάνο έχει εξελιχθεί σε εφιάλτη του κλαμπ απ’ τον Μπέργκαμο, καθώς πρόσφατα την είχε νικήσει για το Κύπελλο και την άφησε εκτός συνέχειας του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Αρτέμιο Φράνκι» ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τις ευκαιρίες να πηγαίνουν στράφι για τις δύο ομάδες. Τελικά ο Πιάτεκ ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση.

Ο Τσέχος φορ σκόραρε στο 56ο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στους «βιόλα». Το οποίο και δεν έχασαν ποτέ παρά τις προσπάθειες της Αταλάντα. Αναγκάζοντας την ομάδα του Γκασπερίνι να μείνει για πέμπτο ματς Καμπιονάτο χωρίς νίκη, έχοντας 3 ισοπαλίες και 2 ήττες στα τελευταία της ματς.

Έτσι η ομάδα του Μπέργκαμο έμεινε στους 44 βαθμούς σε 25 αγώνες, με τη Λάτσιο να είναι στους 42, όσους έχει πλέον και η Φιορεντίνα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League παρατάχθηκε με τους: Μούσο, Ντεμιράλ, Τολόι, Τζιμσίτι, Τζαπακόστα, Χάτερμποερ, Ντε Ρουμ, Φρόιλερ, Κούπμαϊνερς, Μαλινόφσκι, Μπογκά. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν και οι: Πάσαλιτς, Πετσίνα, Πετσέλα, Σκαλβίνι, Μιχάιλα.

Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ