La Liga: H Οσασούνα «άλωσε» την έδρα της Ράγιο! (Photos)

La Liga: Εντυπωσιακή Οσασούνα πέρασε εμφατικά απ’ το «Βαγιέκας» επικρατώντας 3-0 κι έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που το καταφέρνει στη φετινή Primera Division.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο έχει αρχίσει να κάνει «νερά» και η Οσασούνα μυρίστηκε «αίμα» πηγαίνοντας στο «Βαγιέκας». Η ομάδα της Παμπλόνα έκανε εμφατική νίκη εκτός έδρας και με το 3-0 προσπέρασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Οσασούνα έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που νικά στην έδρα της Ράγιο για το φετινό Πρωτάθλημα. Κι όλα αυτά ενώ είμαστε ήδη στην 24η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ στο 8ο λεπτό με τον Μονκαϊόλα να κάνει το 0-1. Η Οσασούνα έκανε στη συνέχεια αυτό που ξέρει καλά, διαχείριση προβαδίσματος βασιζόμενη στην εξαιρετική της αμυντική λειτουργία.

Στο 40’ μάλιστα, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Ρούμπεν Γκαρσία έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Η Οσασούνα κράτησε το σκορ μέχρι και τις καθυστερήσεις, όταν ήρθε ο Κίκε να βάλει το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90+3’. Διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Έτση η ομάδα της Παμπλόνα προσπέρασε την Ράγιο Βαγιεκάνο βαθμολογικά. Φτάνοντας τους 32 βαθμούς έναντι 31 των γηπεδούχων, που όμως έχουν ένα ματς λιγότερο.