Κύπελλο Ιταλίας: Ματσάρα στη Νάπολι, τεράστια πρόκριση η Φιορεντίνα! (Photos)

Κύπελλο Ιταλίας: Εκπληκτικό παιχνίδι στο Νάπολι-Φιορεντίνα με επτά γκολ, τρεις αποβολές και πρόκριση των «βιόλα» στην παράταση με το εντυπωσιακό 2-5!

Ένα απ’ τα κορυφαία ματς των τελευταίων ετών, έγινε στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Εκεί η Νάπολι φιλοξένησε τη Φιορεντίνα για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι «βιόλα» με εκπληκτικό τρόπο επικράτησαν στην παράταση με 5-2 και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Αφήνοντας εκτός συνέχεια τη Νάπολι, η οποία τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, αλλά ισοφάρισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για να στείλει το ματς στην παράταση. Η Φιορεντίνα των 10 παικτών, τα κατάφερε περίφημα στο έξτρα 30λεπτο.

Το ματς άρχισε όντας αρκετά νευρικό. Κλειστό. Η Νάπολι έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία, αλλά χωρίς τις τεράστιες ευκαιρίες. Το πρώτο μέρος έδειχνε να οδηγείται στο 0-0, αλλά στο 41’ ήρθε ο συνήθης ύποπτος να… ταράξει τα νερά! Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έκανε το 0-1 για τη Φιορεντίνα.

Κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Στο 44’ η Νάπολι «απάντησε». Ο Ντρις Μέρτενς ισοφάρισε σε 1-1, φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα. Αλλά πριν βγει το ημίχρονο, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ντραγκόφσκι αποβλήθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έτσι η Φιορεντίνα έμεινε με 10 κι αναγκάστηκε να συνεχίσει με τον αναπληρωματικό της τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος, αν και με παίκτη λιγότερο, η Φιορεντίνα πέτυχε και δεύτερο γκολ! Ο Μπιράγκι στο 57’ έκανε το 1-2! Η Νάπολι άρχισε να πιέζει, αλλά πέρα απ’ το σκορ σε βάρος της, ήρθε και η αποβολή του Λοσάνο στο 84’.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Ναπολιτάνοι έμειναν με 9 παίκτες. Ο Φαμπιάν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κι έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στη Φιορεντίνα. Κι όμως, τρία λεπτά μετά, οι «παρτενοπέι» ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Πετάνια. Στέλνοντας την πρόκριση στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο, παρότι η Νάπολι είχε την ψυχολογία με το μέρος της, το αριθμητικό μεινέκτημα τη… λύγισε. Η Φιορεντίνα ήταν αποφασιστική και κατόρθωσε εμφατικά να πάρει το εισιτήριο για του «8».

Ο Βενούτι στο 105’ έκανε το 2-3 και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι τα… παράτησαν ουσιαστικά. Ο Πιάτεκ στο 108’ έκανε το 2-4, για να έρθει στο 119’ ο Μάλεχ να διαμορφώσει το τελικό 2-5.

Έτσι, η Φιορεντίνα με αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα, άφησε εκτός Κυπέλλου Ιταλίας τη Νάπολι. Παίρνοντας αυτή το εισιτήριο για τους «8».

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)