Copa Del Rey: Σοβαρεύτηκε και πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης (Videos+Photos)

Copa Del Rey: Μπαίνοντας στο τελευταίο τέταρτο του ματς, η Ρεάλ σοβάρεψε και επικράτησε 3-1 της Αλκογιάνο εξασφαλίζοντας την πρόκριση – Όλα τα αποτελέσματα.

Με… υφάκι παρατάχτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Αλκογιάνο. Εκεί όπου θεωρητικά θα είχε εύκολο έργο για την πρόκριση. Τελικά κατόρθωσε να περάσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας, αλλά το έκανε μόνο όταν σοβαρεύτηκε. Διότι… έπαιξε με τη φωτιά μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό 3-1.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι μια στατική φάση. Ο Αζάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιλιτάο με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Όσο το ρευστό σκορ παρέμενε, οι γηπεδούχοι είχαν ελπίδες. Και στο 66’ έφεραν το ματς στα ίσα! Ο Βέγκα μπήκε στην περιοχή, πήρε τις κόντες και με πανέμορφο σουτ έκανε το 1-1. Φέρνοντας… κρύο ιδρώτα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το γκολ της Αλκογιάνο λειτούργησε ως… ξυπνητήρι για τους Μαδριλένους. Οι οποίοι μέσα σε δύο λεπτά «καθάρισαν» την πρόκριση. Στο 77’ ο Ασένσιο έκανε το 1-2, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στη Ρεάλ.

Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ίσκο. Ο μεσοεπιθετικός των «μερένχες» διαμόρφωσε το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δίνοντας την πρόκριση στη Ρεάλ Μαδρίτης.