La Liga: «Χ»αμένες Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα

Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ισπανία.

Στο 32’ Ράκιτιτς και Γκόμες έπιασαν στον… ύπνο την άμυνα της Μπαρτσελόνα, με τον Κροάτη να εκτελεί κόρνερ συρτά και τον Αργεντινό να κάνει κίνηση προς το ύψος του πέναλτι, να πιάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα έψαξε την ισοφάριση και κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 1-1, καθώς στο 45’ από κόρνερ, ο Αραούχο πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τη έντονη βροχόπτωση να παίζει το ρόλο της. Η Μπαρτσελόνα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 64’, όταν ο Άλμπα έσπρωξε αρχικά τον Κουντέ πάνω στη φάση και ο Γάλλος αμυντικός πήρε την μπάλα και την πέταξε στο κεφάλι του αντιπάλου του, με συνέπεια να αποβληθεί.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να βρουν το γκολ της νίκης, αλλά ο Ντεμπελέ είδε στο 84’ την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.