Serie A: Ένας 18χρονος… ξελάσπωσε τον Μουρίνιο! (video+photos)

Serie A: Ο Φέλιξ Αφενά-Γκιάν ήταν η αποκάλυψη του Τζένοα-Ρόμα, καθώς με δύο δικά του γκολ η ομάδα του Μουρίνιο πήρε σημαντική νίκη!

Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 75ο λεπτό. Ένας 18χρονος Γκανέζος που δεν έχει εμπειρία, καθώς αποκτήθηκε το περασμένο καλοκαίρι από ομάδα της πατρίδας του. Κι όμως, ο Φέλιξ Αφενά-Γκιάν έκανε το… θαύμα του! Δίνοντας σημαντική νίκη στη Ρόμα στην έδρα της Τζένοα με 2-0.

Ο… λαγός που έβγαλε απ’ το καπέλο του ο Ζοζέ Μουρίνιο, ήταν πέρα για πέρα αποτελεσματικός. Με δύο δικά του γκολ στην τελική ευθεία του ματς, έκρινε το παιχνίδι του «Λουίτζι Φεράρις».

Στη βροχερή Γένοβα, η Ρόμα έδειχνε να δυσκολεύεται σημαντικά κόντρα στους γηπεδούχους που ψάχνουν βαθμούς όντας χαμηλά. Οι ευκαιρίες δεν έγιναν γκολ για κάποια απ’ τις δύο ομάδες και όλα έδειχναν πως θα καταλήξει το παιχνίδι στο 0-0.

Όμως, ο Φέλιξ που πέρασε στο ματς στο 75’, άλλαξε τις ισορροπίες. Στο 82’ άνοιξε το σκορ για τους «τζιαλορόσι». Με τον Γκανέζο να «καθαρίζει» και τη νίκη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο 18χρονος χάρισε σημαντική νίκη στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο. Η Ρόμα έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι μόνη 5η πλέον. Η Τζένοα απ’ την άλλη, είναι τρίτη απ’ το τέλος με 9 βαθμούς.

Σε αναμετρήσεις για τη 13η αγωνιστική στη Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αταλάντα-Σπέτσια 5-2

Λάτσιο-Γιουβέντους 0-2

Φιορεντίνα-Μίλαν 4-3

Σασουόλο-Κάλιαρι 2-2

Μπολόνια-Βενέτσια 0-1

Σαλερνιτάνα-Σαμπντόρια 0-2

Ίντερ-Νάπολι 3-2

Τζένοα-Ρόμα 0-2