Λιγκ Καπ Αγγλίας: Προκρίσεις για Λίβερπουλ, Τότεναμ - Είπε «αντίο» η Μάντσεστερ Σίτι! (vids+pics)

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Πρέστον και η Τότεναμ 1-0 την Μπέρνλι, επίσης μακριά από το σπίτι της και συνεχίζουν στον θεσμό. Η Μάντσεστερ Σίτι αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Γουέστ Χαμ!

Προκρίσεις στο Λιγκ Καπ για Λίβερπουλ και Τότεναμ. «Αντίο» αντίθετα, είπε η κάτοχος του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι!

Οι πρωταθλητές που έχουν τα περισσότερα τρόπαια στον θεσμό με τη Λίβερπουλ (από 8) έπαιζαν στο Λονδίνο με τη Γουέστ Χαμ και το 90λεπτο έληξε 0-0 (δεν υπάρχει παράταση). Εκεί ο Φόντεν αστόχησε στο πρώτο πέναλτι και τα «σφυριά» ευστόχησαν σε όλα, νίκησαν 5-3 και πήραν την πρόκριση.

Η Λίβερπουλ με τον Μιναμίνο στο 62’ κι ένα ακόμα γκολ του Οριγί στο 84’, λύγισε με 2-0 εκτός έδρας την αντίσταση της Πρέστον.

Δύσκολη αποστολή, αλλά την έφερε εις πέρας, είχε και η Τότεναμ. Φιλοξενήθηκε από τη Μπέρνλι και με γκολ του Λούκας Μόουρα στο 68’ νίκησε 1-0 και προκρίθηκε.

Η Λέστερ φιλοξένησε την Μπράιτον και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2. Το 90λεπτο έληξε 2-2. Στο 6’ ο Μπαρνς έκανε το 1-0. Ισοφάρισε στο 45’+3’ ο Ουέμπστερ, αλλά στο 45’+5’, όμως, έκανε το 2-1 ο Λούκμαν. Ο Εμβέπου, ωστόσο, στο 71’ ισοφάρισε σε 2-2 κι έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Η Μπρέντφορντ έπαιζε στην έδρα της Στόουκ και πήρε την πρόκριση με 2-1. Στο 22’ ο Κάνος έκανε το 0-1. Στο 40’ ο Τόνεϊ σημείωσε το 0-2 και στο 57’ ο Σόγιερς έκανε το 1-2.