Serie A: Ξεκίνημα με γκέλα για τη Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, η Γιουβέντους άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ουντινέζε (2-2). Νίκη 3-2 της Μπολόνια κόντρα στη Σαλερνιτάνα!

Δε γλίτωσε το… κάζο η Γιουβέντους στο ντεμπούτο της στο Ιταλικό Πρωτάθλημα. Η «γηραιά κυρία», βρέθηκε να προηγείται νωρίς στο ματς, φτάνοντας το σκορ στο 2-0! Όμως η Ουντινέζε που φιλοξένησε την ομάδα του Αλέγκρι, ισοφάρισε και της στέρησε 2 βαθμούς με το καλησπέρα!

Οι «μπιανκονέρι» είχαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πάγκο και τελικά τον χρησιμοποίησαν στο τελευταίο μισάωρο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ιδανικά το ματς. Ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

Στο 23’ η Γιουβέντους έδειξε να απλοποιεί την κατάσταση. Από μπαλιά του Ντιμπάλα ο Κουαδράδο μπήκε στην περιοχή και τελείωσε ωραία τη φάση για το 0-2!

Στο δεύτερο μέρος η Ουντινέζε αντέδρασε. Μείωσε στο 51’ με πέναλτι του Περέιρα και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Σα να μην έφτανε αυτό για τη Γιουβέντους, ήρθε στο 83ο λεπτό η ισοφάριση.

Ένα γκολ… δώρο του Σέζνι! Ο Πολωνός τερματοφύλακας προσπάθησε να ντριπλάρει στην περιοχή του ενώ τον πίεζαν δύο παίκτες της Ουντινέζε. Τελικά του έβαλαν την κόντρα και ο Νεολοφέου στην κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2!

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε, αλλά μετά από εξέταση της φάσης το τέρμα ακυρώθηκε! Έτσι το 2-2 ήρθε να «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Με την Γιουβέντους να αρχίζει άσχημα το Πρωτάθλημα.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ 3-2

Ματσάρα στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» της Μπολόνια. Η τοπική ομάδα φιλοξένησε τη νεοφώτιστη Σαλερνιτάνα. Και το παιχνίδι είχε πέντε γκολ, τρεις αποβολές και αμείωτο σασπένς!

Ο Στράντμπεργκ αποβλήθηκε μόλις στο 34’ για τους φιλοξενούμενους. Ο Σοριάνο… ισοφάρισε τις αποβολές στο 50ο λεπτό, καθώς είδε δύο κίτρινες κι άφησε την Μπολόνια με 10. Λίγο μετά (52’) ο Μπονατσόλι με πέναλτι έκανε το 0-1!

Ο Σιλβέστρι στο 59’ ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει ο Κουλιμπαλί να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην Σαλερνιτάνα στο 70’. Μέσα σε δύο λεπτά (75’-77’) Αρναούτοβιτς και Σιλβέστρι έκαναν την ανατροπή διαμορφώνοντας το 3-2. Με την Μπολόνια να τελειώνει το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολής του Σούτεν στο 89’!

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ