Premier League: Άνετα η Λίβερπουλ, ασίστ ο Τσιμίκας! (Videos+Photos)

Premier League: Μετά από 17 μήνες γέμισε ξανά το «Άνφιλντ» και η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι-Σχεδόν σε όλο το ματς έπαιξε ο Κώστας Τσιμίκας που δημιούργησε το πρώτο γκολ.

Το «You’ll never walk alone» ακούστηκε ξανά μετά από 17 μήνες. Το «Άνφιλντ» άνοιξε τις πύλες του και υποδέχτηκε τους οπαδούς της Λίβερπουλ, για το πρώτο εντός έδρας ματς των «κόκκινων» στο φετινό Πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπέρνλι, επικρατώντας 2-0.

Βασικός για τους γηπεδούχους ήταν ο Κώστας Τσιμίκας. Ο Έλληνας διεθνής είχε καλή παρουσία για δεύτερο σερί παιχνίδι κι αυτή τη φορά έκανε και την ασίστ στο πρώτο γκολ. Αντικαταστάθηκε στο 90ο λεπτό απ’ τον Γκόμεζ και απέσπασε το χειροκρότημα του γηπέδου.

Στο 18ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ. Η μπάλα έφτασε αριστερά στον Τσιμίκα. Ο Έλληνας άσος με ωραία «ζυγισμένη» σέντρα έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Ζότα, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0!

Λίγο αργότερα (26’) ο Έλιοτ βρήκε ωραία τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος σκόραρε με πλασέ. Όμως μετά από εξέταση της φάσης, το γκολ ακυρώθηκε διότι ο αστέρας των γηπεδούχων ήταν πίσω απ’ την άμυνα της Μπέρνλι.

Το 2-0 που «καθάρισε» τη νίκη, ήρθε τελικά στο 69’. Ενώ η Λίβερπουλ πίεζε για να σκοράρει και έχανε ευκαιρίες, ένας ωραίος συνδυασμός ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους. Ο Άρνολντ έκανε το γύρισμα και ο Μανέ με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Λίβερπουλ με τη νίκη της έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ η Μπέρνλι που είχε στην έδρα της απ’ την Μπράιτον στην πρεμιέρα, έμεινε στο 0.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ