Έκοψε πρώτη το νήμα η Μπεσίκτας και κατέκτησε το πρωτάθλημα στο «θρίλερ» της Τουρκίας

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η Μπεσίκτας επικράτησε 2-1 της Γκιοζτεπέ εκτός έδρας και κατέκτησε το Πρωτάθλημα Τουρκίας για ένα γκολ...

Επιστροφή στην κορυφή της τουρκικής λίγκας για την Μπεσίκτας για πρώτη φορά μετά από το 2017, κατακτώντας συνάμα και το 16ο πρωτάθλημα της σε μια διοργάνωση που κρίθηκε στο φινάλε.

Οι δυο ομάδες (Γαλατασαράι και Μπεσίκτας) μετά τις νίκες τους με 2-1 κόντρα σε Μαλάτιασπορ και Γκιοζτεπέ ισοβάθμισαν στους 84 πόντους στην κορυφή αλλά η Μπεσίκτας κατέκτησε το πρωτάθλημα λόγω ενός γκολ, στην ισοβαθμία με την Γαλατασαράι.

Ο Γκεζάλ της έδωσε την κούπα

Η Μπεσίκτας μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και άνοιξε το σκορ με τον Βίντα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Η απάντηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό με τον Οζτούρκ για το 1-1. Τη λύση στην Μπεσίκτας έδωσε ο Γκεζάλ, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 και έδωσε το πρωτάθλημα στην ομάδα του.

Προσπάθησε αλλά πλήρωσε την ισοβαθμία η Γαλατασαράι

Παρότι νίκησε με 3-1 την Μαλάτιασπορ εντός έδρας η Γαλατασαράι δεν κατάφερε για ένα γκολ να σηκώσει το τροπαιο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με τον Μπουγιούκ για να απαντήσει η Γαλατασαράι με τους Ντερβίσογλου στο 53ο λεπτό, τον Μπάμπελ στο 60ο λεπτό και τον Καγκλαγιάν στο 90+2΄για το τελικό 3-1.

Πίκρα για τον Δημήτρη Πέλκα και τη Φενέρ. Τα «καναρίνια» νίκησαν εκτός έδρας 2-1 την Καϊσερίσπορ του Δημήτρη Κολοβέτσιου με ανατροπή. Έχαναν 1-0, αλλά στο 91’ και το 99’ με πέναλτι πήραν το ματς. Δεν ήταν, όμως, αρκετό ούτε για τον τίτλο, ούτε για τη συμμετοχή στο Champions League, αφού νίκησαν και οι Μπεσίκτας, Γαλατά. Στην τέταρτη θέση και με ευρωπαϊκό εισιτήριο στα χέρια της τερμάτισε η Τράμπζονσπορ, η οποία με δύο ασίστ του Μπακασέτα λύγισε εντός έδρας 2-1 την Γκεντσλέρμπιρλιγκι.

Super League: Οριστικό! Τότε τελειώνουν τα play offs - Πότε θα γίνει το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»