Serie A: «Καθάρισε» με πεντάρα τη Λάτσιο η Νάπολι, χαμός για το… σεντόνι! (Videos+Photos)

Serie A: Άνετη νίκη για τη Νάπολι στο ντέρμπι του Champions League επί της Λάτσιο με το εντυπωσιακό 5-2 και πλέον γίνεται «σφαγή» για τα τρία απ’ τα τέσσερα εισιτήρια!

Θεωρητικά ήταν το πλέον αμφίροπο ματς για την 32η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Στην πράξη όμως, η Νάπολι έκανε… περίπατο κόντρα στη Λάτσιο στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Το τελικό 5-2 τα λέει όλα και φέρνει τους «παρτενοπέι» σε απόσταση… βολής από Μίλαν, Αταλάντα και Γιουβέντους!

Οι Ναπολιτάνοι αλλά και η Λάτσιο, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να κυνηγήσουν με αξιώσεις ένα εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League. Με τη μάχη της τετράδας στην Ιταλία, να είναι δίχως άλλο η πλέον αμφίρροπη!

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του Γκατούζο! Ο Έλληνας στόπερ δεν σκόραρε, αλλά κέρδισε το πέναλτι που έφερε το 1-0. Στο 3ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ύψωσε το πόδι και χτύπησε στο κεφάλι τον Μανωλά! Μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι με τον Ινσίνιε να το μετατρέπει σε γκολ στο 7’.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Πολιτάνο να βρει δίχτυα! Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός έκανε το 2-0 για τη Νάπολι, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Με αυτό το αποτέλεσμα να οδηγεί τις ομάδες στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ιμόμπιλε πάτησε τον Μανωλά κι ο Έλληνας αμυντικός ούρλιαζε απ’ τους πόνους για αρκετή ώρα! Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό και συνέχισε στο ματς, όμως το στιγμιότυπο τρόμαξε τους πάντες…

Ο Ινσίνιε «χτύπησε» και πάλι στο 53’. Ο αρχηγός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για τη Νάπολι, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0!

Τη… σκυτάλη πήρε ο Ντρις Μέρτενς. Ο Βέλγος βραχύσωμος επιθετικός, έκανε το 4-0 στο 65’ και η Νάπολι έδειξε να χαλαρώνει σε εκείνο το σημείο.

Η Λάτσιο βρήκε την ευκαιρία και σημείωσε δύο γρήγορα γκολ. Στο 71’ ο Ιμόμπιλε και τέσσερα λεπτά μετά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκαναν το 4-2, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα της Ρώμης για να προσπαθήσει για την μυθική ανατροπή!

Η Νάπολι, όμως, δεν αστειευόταν. Έτσι στο 80’ ο Οσιμιέν έκανε το 5-2, δίνοντας πλέον διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «παρτενοπέι»!

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ναπολιτάνοι έφτασαν τους 63 βαθμούς και είναι στην 5η θέση, αυξάνοντας τη διαφορά απ’ τη Λάτσιο στους 5 (η ομάδα της Ρώμης έχει ένα ματς λιγότερο). Επίσης, το συγκρότημα του Γκατούζο εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μίλαν και την ισοπαλία της Αταλάντα. Έτσι γίνεται… χαμός για τις τρεις απ’ τις τέσσερις θέσεις του Champions League, με τη Μίλαν να έχει 66, Αταλάντα και Γιουβέντους από 65 και τη Νάπολι 63!