Serie A: Ισοπαλία σε ματς θρίλερ! (Videos)

Serie Α: Ισόπαλες 3-3 Σασουόλο και Νάπολι σε παιχνίδι με δύο πέναλτι μετά το 90’, ανατροπές και τεράστιο σασπένς!

Ματς βγαλμένο από τα βιβλία του ποδοσφαίρου ήταν αυτό ανάμεσα στη Σασουόλο και τη Νάπολι! Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 25η αγωνιστική του Καμπιονάτο και το τελικό 3-3 ήρθε με απίστευτο τρόπο! Τρία πέναλτι, ένα αυτογκόλ, ανατροπές, γκολ που δε μέτρησε και κυρίως, δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς!

Ο Λορέντζο Ινσίνιε ήταν αυτός που σκόραρε στο 21ο λεπτό, μετά από μία ευκαιρία που είχαν οι δύο ομάδες ουσιαστικά. Το γκολ του άσου της Νάπολι ακυρώθηκε όμως κι έτσι το 0-0 παρέμεινε.

Σα να μην έφτανε αυτό για τους «παρτενοπέι», ήρθε η ψυχρολουσία στο 34’. Τότε που ο Μαξίμοβιτς έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στη Σασουόλο!

Η απάντηση της Νάπολι ήρθε άμεσα. Στο 38’ ο Ζιελίνσκι ισοφάρισε το ματς σε 1-1, δίνοντας νέο… αέρα στους φιλοξενούμενους που ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όμως, η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι! Ο Μπεράρντι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Η Νάπολι έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 72’. Με τον Ντι Λορέντζο να κάνει το 2-2, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.

Η ανατροπή για τους «παρτενοπέι» ήρθε στο 90ο λεπτό! Με το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Ινσίνιε. Ο αρχηγός δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 3-2 για το κλαμπ της Νότιας Ιταλίας που φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη!

Όχι όμως! Η Σασουόλο είχε απάντηση και μάλιστα… με το ίδιο νόμισμα. Με πέναλτι το οποίο έκανε ο Μανωλάς μάλιστα! Στο 90+5’ απ’ την άσπρη βούλα ο Καπούτο ήταν αυτός αυτός που έκανε το 3-3 σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Ο Κώστας Μανωλάς είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 86ο λεπτό, ενώ ο Γιώργος Κυριακόπουλος είδε την αναμέτρηση απ’ τον πάγκο.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Νάπολι είναι 5η θέση με 44 βαθμούς. Η Σασουόλο βρίσκεται στην 8η θέση με 36.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη