Premier League: Νίκη-ανάσα για Νιούκαστλ!

Premier League: Σημαντική επικράτηση για τη Νιούκαστλ επί της Σαουθάμπντον (3-2)-Ισοπαλία που δε βόλεψε κανέναν στο Μπέρνλι-Μπράιτον (1-1)!

Τη νίκη που έψαχνε, βρήκε η Νιούκαστλ την 23η αγωνιστική της Premier League. Οι «καρακάξες» επικράτησαν 3-2 της Σαουθάμπντον και… ανάσαναν βαθμολογικά!

Ο Γουίλοκ στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Βόρειας Αγγλίας. Δέκα λεπτά μετά, ήρθε ο Αλμιρόν για να κάνει το 2-0 και να δώσει πλεονέκτημα στην ομάδα του.

Οι «Άγιοι» μείωσαν με τον Μιναμίνο στο μισάωρο της αναμέτρησης. Όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και πάλι ο Αλμιρόν σκόραρε για τους γηπεδούχους για το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Σαουθάμπντον μείωσε με τους Γουόρντ σε 3-2 στο 48’. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Χέντικ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι πάντως και η Νιούκαστλ πήρε σπουδαία νίκη.

Με αυτή ανέβηκε στους 25 βαθμούς, απέχοντας πλέον 11 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού! Η Σαουθάμπντον απ’ την άλλη, έμεινε στους 29.

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΜΠΡΑΪΤΟΝ 1-1

Ισόπαλο έληξε το… ντέρμπι της ουράς ανάμεσα σε Μπέρνλτι και Μπράιτον, αποτέλεσμα που δε χαροποίησε κανέναν.

Ο Ντανκ στο 36 έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους «γλάρους», όμως η Μπέρνλι ισοφάρισε για το τελικό 1-1, με γκολ του Γκούντμουντσον στο 53’!

Έτσι η Μπράιτον έφτασε τους 25 βαθμούς και η Μπέρνλι τους 23, με τη δεύτερη να έχει ένα ματς λιγότερο.