Κύπελλο Ισπανίας: «Μίλησε» η καρδιά των Βάσκων! (Video+Photos)

Κύπελλο Ισπανίας: Με την… πλάτη στον τοίχο στην έδρα της Μπέτις η Μπιλμπάο που ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και προκρίθηκε στα ημιτελικά στη διαδικασία των πέναλτι!

Βρέθηκε σχεδόν και με τα… δύο πόδια εκτός Copa Del Rey! Η Ρεάλ Μπέτις κρατούσε σφιχτά την πρόκριση στα ημιτελικά μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Όμως το παρατσούκλι «λιοντάρια» δε συνοδεύει άδικα την Αθλέτικ Μπιλμπάο! Οι Βάσκοι ισοφάρισαν και τελικά πήραν το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά στην διαδικασία των πέναλτι!

Το ματς κυλούσε με τις δύο ομάδες να θέλουν περισσότερο να μη… χάσουν. Ματς με ένταση, με πάθος και δύο αντιπάλους που σαφώς ήθελαν πάρα πολύ το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η ισορροπία «έσπασε» στο 84ο λεπτό! Ο Χουάνμι ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μπέτις! Η ομάδα της Σεβίλλης είχε το υπέρ της 1-0 και έπρεπε να κρατήσει για περίπου ένα δεκάλεπτο μαζί με τις καθυστερήσεις για να βρεθεί στην επόμενη φάση.

Όμως υπολόγιζε χωρίς την εμπειρία και την ποιότητα του Ραούλ Γκαρσία… Ο άσος της Μπιλμπάο ισοφάρισε στο 90+4’ και έριξε στο… καναβάτσο τα όνειρα της Μπέτις. Η κάτοχος του Super Cup Ισπανίας, δεν ήταν διατεθειμένη να μείνει εκτός συνέχειας στο Copa Del Rey!

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν κι έτσι το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά θα κρινόταν στα πέναλτι. Εκεί, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε… περίπατο! Ραούλ Γκαρσία, Ουίλιαμς, Μορσίγιο και Μπερίτσε σκόραραν για τους φιλοξενούμενους. Απ’ την πλευρά της Μπέτις τα κατάφερε μόνο ο Μάντι που ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση. Ακολούθησαν δύο αποτυχίες από Κανάλες και Χουάνμι. Έτσι με σκορ 4-1 στα πέναλτι, η Μπιλμπάο πέρασε στα ημιτελικά!

Εκεί ήδη είχαν προκριθεί η Σεβίλλη, η Λεβάντε και η Μπαρτσελόνα. Οι Βάσκοι με αυτές τις τρεις ομάδες αποτελούν την τετράδα του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας!

ΠΑΟΚ: Πέθανε ο Νίκος Τζαντζαράς
LIVE Euroleague: Ο «τελικός» για το Final Four του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ
Παναθηναϊκός Aktor: Στο ΟΑΚΑ για τον... τελικό ο Δ. Γιαννακόπουλος
Παναθηναϊκός: Ατομικό για Μπερνάρ και Ιωαννίδη