Serie A: Νίκη με Κυριακόπουλο ενδεκαδάτο! (Photos)

Serie A: Αν και με 10 παίκτες για σχεδόν ένα ημίχρονο, η Σασουόλο επικράτησε 1-0 της Μπενεβέντο έχοντας στην ενδεκάδα τον Γιώργο Κυριακόπουλο!

Πυκνή ομίχλη στη Ρέτζιο Εμίλια και το γήπεδο «Μαπέι», εκεί όπου άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής για το Καμπιονάτο. Η Σασουόλο φιλοξένησε τη Μπενεβέντο, έχοντας μάλιστα στη βασική της ενδεκάδα τον Γιώργο Κυριακόπουλο (αγωνίστηκε για 83 λεπτά, μέχρι που τον αντικατέστησε ο Ροτζέριο)!

Αφού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πάολο Ρόσι, οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν. Η συνέχεια όμως αποδείχθηκε δύσκολη παρά το τελικό 1-0 υπέρ των «νεροβέρντι»!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ νωρίς. Στο 7ο λεπτό ο Μπεράρντι δεν έκανε λάθος απ’ την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε η Σασουόλο κι έτσι το 1-0 ήρθε με το… καλησπέρα στο ματς, αναγκάζοντας την Μπενεβέντο να αλλάξει πλάνα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τη Σασουόλο να έχει τα ηνία αλλά να φαίνεται περισσότερο διατεθειμένη να διαχειριστεί το προβάδισμά της παρά να πιέσει για δεύτερο τέρμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ήρθε η αποβολή του Χαράσλιν (πάτησε αντίπαλο στον αστράγαλο) που άφησε τη Σασουόλο με 10! Λίγο πριν το 50ο λεπτό, οπότε οι γηπεδούχοι έπαιξαν σχεδόν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο!

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κράτησαν το σκορ υπέρ τους και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με αυτό το 1-0, το οποίο όσο… φτωχό κι αν μοιάζει, λόγω συνθηκών ήταν σπουδαία νίκη για τη Σασουόλο!

Οι «νεροβέρντι» έφτασαν τους 22 βαθμούς και είναι μόνοι δεύτεροι πλέον, ενώ η Μπενεβέντο παρέμεινε στους 11 και την 13η θέση.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50