Πάτησε την Παρί η Μονπελιέ (video)

Με τρομερή ανατροπή στο φινάλε η Μονπελιέ έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για την 4η θέση

Η Μονπελιέ εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση της Παρί Σεν Ζερμέν από την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου από την Ρεν και με απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο έφερε τα πάνω κάτω κι επικράτησε με 3-2 των πρωταθλητών, στον προτελευταίο χρονικά αγώνα της 34ης ημέρας της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «καίγονταν» για το «τρίποντο», προκειμένου να μείνουν «ζωντανοί» στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης και τα κατάφεραν. Τέσσερις στροφές πριν το φινάλε «έπιασαν» στην 5η θέση την Μαρσέιγ και το -5 από την 4η Σεντ Ετιέν μόνο απαγορευτικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Το όνειρο της εξόδου στην Ευρώπη έμεινε «ζωντανό» για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τις 4 νίκες στην τελευταία πέντε ματς. Η Παρί παρότι προηγήθηκε στο 62΄ με τον Ντι Μαρία, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά, δείγμα της απογοήτευσης που επικρατεί στην ομάδα του Τούχελ μετά και την απώλεια του Κυπέλλου (προηγήθηκε ο οδυνηρός αποκλεισμός στο Champions League από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ).

Το ανακοίνωσε ο Εμπαπέ: Φεύγει απ' την Παρί Σεν Ζερμέν!
Παναθηναϊκός AKTOR: Τρέλα από 11.000 “πράσινους”
Diamond League: Δεύτερος ο Τεντόγλου, πέμπτη η Στεφανίδη
Conference League: Στη διάθεση του κοινού το τρόπαιο - Ακυρώθηκε η έκθεση στη Ν. Φιλαδέλφεια