Προκριματικά Euro 2020: Ο Σουλτς λύτρωσε τους Γερμανούς (videos)

Όσα έγιναν στα παιχνίδια της Κυριακής για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών.

Η ρήση του Λίνεκερ «Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί» βρήκε πάλι εφαρμογή στο παιχνίδι των «πάντσερ» στο Άμστερνταμ, καθώς επικράτησαν 3-2 της Ολλανίας. Στη Λευκωσία ο Εντέν Αζάρ στην 100ή συμμετοχή του με το εθνόσημο ανέβηκε στην 2η θέση των σκόρερ της Εθνικής Βελγίου.

Το ωραιότερο έως τώρα ματς των προκριματικών του EURO 2020 έγινε το βράδυ της Κυριακής (24/03) στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Η Ολλανδία ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο (ιδιαίτερα στην επανάληψη), αλλά στο φινάλε η Γερμανία ήταν αυτή που πανηγύρισε με το γκολ του Σουλτς στο 90΄. Τα «πάντσερ» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 45λεπτο, αλλά οι «οράνιε» απάντησαν με ισάριθμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μέμφις Ντεπάι της Λιόν με το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε έφτασε τα 7 στα 5 τελευταία εντός έδρας ματς των Ολλανδών. Τα έξι τέρματα που είχε πετύχει νωρίτερα με την φανέλα της εθνικής ήταν όλα μακριά από την χώρα του.

Η βραδιά ήταν του Εντέν Αζάρ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας! Με «σβηστές τις μηχανές» το Βέλγιο έκανε το 2Χ2 στον 9ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2020, με το 2-0 επί της Κύπρου, ωστόσο, ο αγώνας αυτός ήταν ξεχωριστός για το μεγάλο αστέρι των «κόκκινων διαβόλων».

Ο άσος της Τσέλσι στην 100ή συμμετοχή του με το εθνόσημο άνοιξε το σκορ στο 10΄, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα από δική του ασίστ ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0 (13ο γκολ του σέντερ φορ της Κρίσταλ Πάλας).

Το γκολ αυτό ήταν το 30ό με την φανέλα της εθνικής Βελγίου για τον Αζάρ, ο οποίος έγινε ο τέταρτος σκόρερ στα χρονικά του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος την περασμένη Πέμπτη με την Ρωσία. Με το σημερινό «έπιασε» στην 2η τον Μπερνάρ Βούρχουφ και τον Πολ Βαν Χιμστ. Επίσης ήταν το 5ο του τέρμα εναντίον της Κύπρου.

Το 2Χ2 στο ξεκίνημα των προκριματικών έκαναν Πολωνία και Βόρεια Ιρλανδία με τις εντός έδρας νίκες που πέτυχαν επί των Λετονία (2-0) και Λευκορωσίας (2-1) αντίστοιχα.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή