Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0, 2-4 πέναλτι: Οι ψύχραιμοι γράφουν ιστορία, οι άστοχοι πήγαν σπίτι τους!

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μένει εκτός Κυπέλλου από τη Λαμία, αφού ηττήθηκε στα πέναλτι από την ομάδα της Φθιώτιδας.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Λαμία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από το Κύπελλο Ελλάδας στη φάση των «16». Το πώς και το γιατί δεν έχει τόση σημασία, αφού μιλάμε για ένα γεγονός που από μόνο του αποτελεί… κακόγουστο αστείο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη μετά από πρώτο ημίχρονο που είχε μέτρια απόδοση, στο δεύτερο ανέβηκε κατακόρυφα αλλά βρήκε αργά το 1-0 από τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη, ο οποίος έδωσε «σπιρτάδα» σε ομάδα και κόσμο. Η ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση με τη Λαμία να έχει να επιδείξει ένα τετ-α-τετ του Επστάιν και ένα δοκάρι του Καρυπίδη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του, αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

Κλασικότερη όλων, αυτή που έχασε ο Νίκος Βέργος δευτερόλεπτα πριν τελειώσει και ο έξτρα χρόνος. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω του από το… μισό μέτρο. Εκεί φάνηκε πως η ψυχολογία των παικτών του Παναθηναϊκού δεν ήταν ιδανική για τη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι που θα ακολουθούσε, σε αντίθεση με αυτή της Λαμίας. Κι όσοι το υποστήριξαν αυτό, δικαιώθηκαν αφού στις τέσσερις εκτελέσεις που έγιναν, δεν χρειάστηκε πέμπτη, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-2 και πήραν ακόμα μια ιστορική πρόκριση σε βάρος του Παναθηναϊκού που δείχνει να άρχισε με εκ διαμέτρου αντίθετο τρόπο το 2019 σε σχέση με το πρώτο μισό της σεζόν…

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ