Λεβάντε - Σεβίλλη 2-6: Την διέσυρε (video)

Περίπατο… στην Βαλένθια έκανε η Σεβίλλη, η οποία έκανε… πλάκα κόντρα στην Λεβάντε, επικρατώντας 6-2 για την 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ανδαλουσιάνους ήταν ο Μπεν Γεντέρ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο και οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε μία εύκολη επικράτηση.

Ο άσος της Σεβίλλης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 11’ αλλά στο επόμενο λεπτό ο Πιέρ έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν… ασταμάτητοι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 21’ ο Καρίκο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους και ακολούθησαν δύο τέρματα του Μπεν Γεντέρ στο 35’ και το 45’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 και δέκα λεπτά αργότερα ο Σαράμπια έγραψε το 6-1. Το μόνο που κατάφερε η Λεβάντε ήταν να μειώσει 6-2 στις καθυστερήσεις με το αυτογκόλ του Κιάερ.

Λεβάντε: Όιερ, Πέδρο Λόπες, Ποστίγκο, Ρίερ, Λούνα, Μπάρντί, Καμπάνα (73' Σιμόν), Πρσιτς (61' Βούκσεβιτς), Μοράλες, Μάρτι (61' Μπόατενγκ), Μαγιοράλ.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Κιάερ, Καρίκο, Γκόμες, Μπανέγα (63' Μέζα), Βάθκεθ, Σαράμπια (73' Μουριέλ), Χεσούς Νάβας, Αλέις Βιδάλ, Μπεν Γεντέρ (63' Πρόμες), Αντρέ Σίλβα.

Η εξάρα της Σεβίλλης με Λεβάντε

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ