Aγριεμένη η Τσέλσι με σούπερ Αζάρ, η Γιουνάιτεντ «γκρέμισε» την Γουότφορντ (video)

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, ισόβαθμη με τη Λίβερπουλ, θα βρει την Τσέλσι η πρεμιέρα της φάσης του Europa League, με τον ΠΑΟΚ.

Οι Λονδρέζοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν με 4-1 της Κάρντιφ, για την 5η αγωνιστική. Ο Μπαμπά στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ουαλούς, αλλά το «χατ τρικ» του Αζάρ (37', 44', 80' πεν.) άλλαξε τις ισορροπίες για τους «αριστοκράτες».

«Αχτύπητη» η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-0 στο Etihad τη Φούλαμ, έχοντας ουσιαστικά «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο μέρος. Στο 2’, ο Σάνε μετά την ταχύτατη επίθεση με τον Φερναντίνιο και το ωραίο γύρισμα του Βραζιλιάνου έκανε το 1-0 , ενώ ο Σίλβα στο 21’ διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι στο 21ο λεπτό. Ο Στέρλινγκ ήταν ο παίκτης που από κοντά στο 47’ έκανε το 3-0.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται και στα 40 λεπτά, η Άρσεναλ, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 2-1 στο Νιούκαστλ, με γκολ των Τζάκα (49') και Οζίλ (58').

«Γκρέμισε» από το «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Premier League τη Γουότφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέρνοντας ένα δεύτερο σερί «διπλό». Έστω κι αν δυσκολεύτηκε, η Μάντσεστερ που έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Νεμάνια Μάνιτς με δεύτερη κίτρινη στο 90ο λεπτό, όταν πια δεν κινδύνευε πήρε το «τρίποντο» και έφτασε τους 9 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές. Οι «κόκκινοι διαβόλοι» άνοιξαν το σκορ με τον Λουκάκου στο 35’, όταν αυτός με προβολή έπειτα από γέμισμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ζητούσαν offside του Βέλγου φορ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 38ο λεπτό ο Σμόλινγκ με «κεραυνό» εντός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο Γκρέι μείωσε στο 65ο λεπτό με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Η σύνθεση της αντιπάλου του ΠΑΟΚ την ερχόμενη Πέμπτη (20/9), Τσέλσι στο ματς με την Κάρντιφ:

Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (50΄ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (68΄ Ουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (84΄ Τζαπακόστα)

Τα έως τώρα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στην Premier League:

Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2

(92` Λαμέλα - 40` Βαϊνάλντουμ, 54` Φιρμίνιο)

Μπόρνμουθ-Λέστερ 4-2

(19', 37' Φρέιζερ, 41' πέν. Κινγκ, 81' Σμιθ - 88' πέν. Μάντισον, 89' Ολμπράιτον)

Τσέλσι-Κάρντιφ 4-1

(37', 44', 80' πέν. Αζάρ, 83' Γουίλιαν - 16' Μπαμπά)

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Γ. 1-2

(65΄ Γκρέι - 35΄ Λουκάκου, 38΄ Σμόλινγκ)

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!