«Ξέρανε» Ουντινέζε και... Ίντερ η Λάτσιο!

Η Λάτσιο πέρασε νικηφόρα, 2-1 από το γήπεδο της Ουντινέζε, αναρριχήθηκε στην 4αδα, όπου ισοβαθμεί με τη Ρόμα (60β.) και άφησε στην 5η θέση, με 59 βαθμούς την Ιντερ!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ιμόμπιλε που ισοφάρισε σε 1-1 στο 27ο λεπτό (με το 37ο γκολ του αυτή τη σεζόν εντός και εκτός Ιταλίας), δεν φοβήθηκε, όταν ο Λαζάνια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό. Οι Λατσιάλι κυνήγησαν το δεύτερο γκολ και στο 37ο λεπτό ήταν ο Λουίς Αλμπέρτο που το πέτυχε, μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε. Το Champions League είναι πλέον εφικτός στόχος για τη Λάτσιο, την ώρα που η Ιντερ βλέπει το... σεντόνι να απομακρύνεται.

Νωρίτερα την Κυριακή (8/4), «Ζωντανή» στην υπόθεση τίτλος έμεινε η Νάπολι, χάρη στο άπιαστο σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, του Αμαντού Ντιαβαρά στο 93ο λεπτό και το 2-1 επί της Κιέβο Βερόνα. Ο Αρκάντιους Μίλικ με κεφαλιά στο 89' είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για τους γηπεδούχους που εκαναν ανατροπή μετά το 0-1 από γκολ του Μάριους Στεπίνσκι στο 73΄, στο «Σαν Πάολο». Οι «παρτενοπέι» διατηρήθηκαν στο -4 από τη Γιουβέντους κι ενώ θα φιλοξενηθούν από τους νταμπλούχους στο Τορίνο στις 22 Απριλίου. Η Κροτόνε υπέταξε με 1-0 την Μπολόνια του Βασίλη Τοροσίδη που αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ με 1-0 επικράτησε και η Βερόνα της Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη (ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 11’).

Τα όνειρα της Ιντερ για παρουσία στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα της Serie A είχε «γκρεμίσει» ο πρώην παίκτης της, Άντεμ Λιάιτς. Ο Σέρβος σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με την Τορίνο να παίρνει τους 3 βαθμούς, μετά το 1-0, στο "Stadio Olimpico". Ο Λιάιτς επέλεξε μάλιστα να μην πανηγυρίσει το γκολ, ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A:

Μπενεβέντο-Γιουβέντους 2-4

(24΄, 51΄ Ντιαμπατέ - 16΄, 45΄ , 74΄ Ντιμπάλα, 82΄ Ντάγκλας Κόστα)

Νάπολι-Κιέβο 2-1

(89΄ Μίλικ, 90΄ Ντιαβαρά - 73΄ Στεπίνσκι)

Ουντινέζε-Λάτσιο 1-2

(13' Λαζάνια - 27' Ιμόμπιλε, 37' Λουίς Αλμπέρτο)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»