ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-1: Σούζα στο 92' με Κρίζμαν!

Ο Κρίζμαν υπέγραψε το 2-1 της ΑΕΛ επί της ΑΕΚ στο επεισοδιακό πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιτελικού, η ΑΕΛ έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ! Οι «βυσσινί» επικράτησαν 2-1 με ανατροπή στο AEL FC Arena και διατηρούν το ακέραιο τις ελπίδες τους για πρόκριση στον τελικό. Ο Σοτζέι Μασούντ στο 51΄ άνοιξε το σκορ για την Ενωση (γκολ που προκάλεσε αντιδράσεις!), ισοφάρισε με πέναλτι ο Ναζλίδης στο 57' και στο 90+2΄ ο Κρίζμαν έγραψε το τελικό 2-1.

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο με την ένταση και το πάθος να ξεχειλίζουν, αλλά την ποιότητα να... απουσιάζει. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο οι πολλές απουσίες της ΑΕΚ καθώς ο Χιμένεθ έκρινε πως ορισμένοι παίκτες του (Λιβάγια, Αραούχο, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι) χρειάζονταν επειγόντως ανάσες ενώ άλλοι (Σιμόες, Γιακουμάκης, Λόπες, Κονέ) αντιμετώπιζαν προβλήματα με τραυματισμούς.

Πάντως στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες βγήκαν πιο δυνατά και στο 51΄ η Ενωση άνοιξε το σκορ. Από ένα πολύ μεγάλο λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ που σταμάτησαν για να... διαμαρτυρηθούν για ένα φάουλ, ο Μασούντ εκμεταλλεύτηκε τη φάση και σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Η ΑΕΛ απάντησε αμέσως όταν ο Λαμπρόπουλος μάρκαρε «άτσαλα» τον Ναζλίδη στην περιοχή. Πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός των γηπεδούχων στο 57΄. Στο 63΄ ο κεντρικός αμυντικός Ζίζιτς βρέθηκε σε ρόλο επιθετικού, γύρισε εξαιρετικά στον Ναζλίδη ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 75΄ από φοβερή ατομική προσπάθεια, ο Χριστοδουλόπουλος «ισοφάρισε» τα δοκάρια, ενώ στην επαναφορά ο Μασούντ προσπάθησε να πλασάρε, αλλά έσωσε πάνω στη γραμμή ο Μασούρας. Στο 85΄ τόσο ο Μασούντ, όσο και σε δεύτερο χρόνο ο Μπακασέτας καθυστέρησαν χάνοντας σίγουρο γκολ.

Στο 90+2΄ η εκπληκτική ασίστ του Λεοζίνιο στον «σεσημασμένο άνθρωπο της τελευταίας στιγμής» Σάντι Κρίζμαν, έκρινε τον ημιτελικό. Ο Κροάτης έγραψε από κοντά το 2-1 δίνοντας πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς που θα γίνει στο μέσον Απριλίου στο ΟΑΚΑ. Ηταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ σε οποιαδήποτε διοργάνωση μετά από τις 22 Οκτωβρίου 2017 και 26 αγώνες.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90+1΄ Γιοβάνοβιτς), Αγκάνοβιτς (81΄λ.τρ. Αγκάνοβιτς), Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Ναζλίδης (86΄ Χούμπτσεφ)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ (80΄ λ.τρ. Γκάλο), Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (69΄ Κλωναρίδης)

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου