Ντύθηκε Άη Βασίλης ο Σαλάχ και… έσωσε τη Λίβερπουλ

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πήρε το «τρίποντο» επί της Λέστερ και παράμεινε στο «κυνήγι» των πρωτοπόρων στην Αγγλία.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός σκόραρε στο 52ο και 76ο της αναμέτρησης απέναντι στην Λέστερ, λυτρώνοντας την ομάδα του, η οποία μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Βάρντι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Γκόμεζ, Ματίπ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Τζαν, Κοουτίνιο, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμαρτέι, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουχς, Εντίτι, Ιμπόρα, Γκρέι, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Βάρντι

Εύκολο εξελίχθηκε το απόγευμα για την Τσέλσι, η οποία συνέτριψε 5-0 την Στόουκ. Οι Ριούντιγκερ, Ντρινκγουότερ και Ροντρίγκεζ σκόραραν στο 3ο, 9ο και 23ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ στο 73` ο Γουίλιαν με πέναλτι και στο 88` ο Ζαπακόστα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα:

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1

(33`, 88` Φρέιζερ - 57` Ιντρίσα Γκουεγιέ)

Τσέλσι-Στόουκ 5-0

(3` Ριούντιγκερ, 9` Ντρινκγουότερ, 23` Ροντρίγκεζ,

73`-πεν. Γουίλιαν, 88` Ζαπακόστα)

Χάντερσφιλντ-Μπέρνλι 0-0

Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1