Οι απίστευτες γκέλες Νόιερ και Κουρτουά (videos+photos)

Είναι αναμφίβολα οι δύο κορυφαίοι γκολκίπερ στον κόσμο αλλά χθες αμφότεροι γνώρισαν επώδυνες εμπειρίες και δέχθηκαν αστεία από κάθε άποψη  γκολ  και πολύ περισσότερο φυσικά για παίκτες της δικής τους τεράστιας εμβέλειας.

Ο λόγος για τους Μανουέλ Νόιερ και Τιμπό Κουρτουά που έχουν αμφότεροι  λόγους για να θέλουν να ξεχάσουν τη χθεσινή ημέρα. Ιδιαίτερα ο Γερμανός γκολκίπερ που στο μεγάλο ντέρμπι του γερμανικού Νότου για την Μπουντεσλίγκα φέρει σημαντικό μέρος της ευθύνης για την ήττα 2-0 της Μπάγερν μέσα στο Μόναχο από την Γκλάντμπαχ.

2681 2
Και τούτο γιατί η αντίδραση του στο πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων που σημείωσε λίγο μετά το ημίωρο ο Ράφαελ θύμισε όχι τον ανίκητο  διεθνή γκολκίπερ αλλά σχολιαρόπαιδο.

26897746
Ανάλογα μεγάλη έκπληξη προκαλεί και η αντίδραση του  Βέλγου γκολκίπερ της Τσέλσι στη φάση που οδήγησε στο γκολ της ισοφάρισης της Χαλ στο μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι  περίπου την ίδια ώρα για την Premier League. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν  στο πρώτο 10λεπτο 2-0 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και όχι μόνον μείωσαν στο 27’  αλλά και  ένα λεπτό αργότερα έφθασαν στην ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα όταν ο  γκολκίπερ των Λονδρέζων μετά την πάσα προς τα πίσω από τον Ιβάνοβιτς έκρινε σκόπιμο να μιμηθεί τον  …Νόιερ και να επιχειρήσει ντρίμπλα στον Ραμίρεζ που αποδείχθηκε μεν σωστή ως ενέργεια αλλά το κοντρόλ δεν ήταν ανάλογο με εκείνο που επιδείκνυε συχνότατα ο Γερμανός ομόλογος του και έδωσε τη δυνατότητα στον Ερνάντεζ των «τίγρεων» να κερδίσει την μπάλα και να την στείλει στα δίκτυα του.

1299
Αντίθετα όμως από ότι στην περίπτωση του γκολκίπερ της Μπάγερν εκείνος της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο  είχε να επιδείξει στο ίδιο ματς τόσο  μία εξαιρετική  επέμβαση  στο  1-0 υπέρ της ομάδας του όσο  και πολύ περισσότερο μία …τριπλή στο β’ μέρος όταν ήταν το σκορ 2-2.
Και  επιπλέον η ομάδα του τελευταίου πανηγύρισε τη νίκη χάρη και σ’ ένα …λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα  Άλαν ΜακΓκρέγκορ που επέτρεψε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του έπειτα από ένα όχι και τόσο δύσκολο σουτ του Ρεμί.
Αλλά όπως προαναφέραμε η χθεσινή ημέρα (22/03) δεν ήταν και η καλύτερη  ακόμα και για τους καλύτερους των τερματοφυλάκων.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι