Γκολ με  απόλυτο τίκι –τάκα από την … Χιμπέρνιαν (video)

Γκολ με απόλυτο τίκι –τάκα από την … Χιμπέρνιαν (video)

Το σκοτσέζικο το πρωτάθλημα και το  ποδόσφαιρο  γενικά στο βόρειο τμήμα του μεγάλου βρετανικού νησιού δεν αποτελεί ασφαλώς και το καλύτερο δείγμα γραφής  στο δημοφιλέστερο των σπορ και αναμφίβολα  ένα από το γκολ που σημείωσε η Χιμπέρνιαν  στο νικηφόρο 3-0 επί της Νταμπάρτον  αποτελεί κάτι το  απόλυτα εντυπωσιακό.

Και τούτο γιατί  η ομάδα του Εδιμβούργου για την  επιτυχία του γκολ του Ντομινίκ Μαλονγκά είχε όλους τους παίκτες της να ακουμπούν την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίκτυα των φιλοξενούμενων για το 3ο από τα γκολ της.
Πιο συγκεκριμένα ήταν το  55ο λεπτό όταν οι γηπεδούχοι είχαν στην κατοχή τους για περίπου 1,5 λεπτό την μπάλα και άλλαζαν μεταξύ τους πάσες πριν η μπάλα δοθεί στον  διεθνή επιθετικό από το Κονγκό για να την στείλει εκείνος με σουτ και την βοήθεια μίας μικρής κόντρας στα δίκτυα του  Ντάνιελ Ρότζερς.  Θα μπορούσε να μιλήσει να σκοτσέζικο τίκι – τάκα από πλευράς Χιμπέρνιαν.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη