Άρσεναλ – Μίντλεσμπρο 2-0 (video)

Με σκόρερ τον Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος πέτυχε  αμφότερα τα δύο γκολ η Άρσεναλ  δικαίωσε τα προγνωστικά εύκολα (2-0), ξεπέρασε το εμπόδιο της πρωτοπόρου της Τσάμπιονσιπ, Μίντλεσμπρο και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας!

Η κάτοχος του τροπαίου ήτα απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και ο Καθόρλα με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον  Μεχίας σ’ εντυπωσιακή επέμβαση στο 9’. Οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ 27ο λεπτό με τον Γάλλο διεθνή τους επιθετικό να ολοκληρώνει την εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του για  το 1-0! Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα,  ο Ζιρού έκανε το 2-0 για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, που θα μπορούσε πριν το τέλος του ημιχρόνου να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ με τον Σάντσες.
Ο Χιλιανός  διεθνής επιθετικός έχασε μία ακόμα ευκαιρία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ενώ στη συνέχεια το ...κακό παράδειγμα του ακολούθησαν και οι Οζίλ, Γουέλμπεκ Γκιμπς, Σάντσες και Γουόλκοτ για να μείνει το 2-0 που δεν άλλαξε καθώς στο φινάλε η κεφαλιά του Κίκε  έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σέζνι.
Άρσεναλ: Σέζνι, Τσέιμπερς, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Φλαμινί, Καθόρλα, Γουέλμπεκ (72’ Γουόλκοτ), Εζίλ, Σάντσες (72’ Ροσίτσκι), Ζιρού (83’ Άκπομ)
Μίντλεσμπρο: Μεχίας, Φρέντερικς, Ομεούρο, Γκίμπσον, Φρεντ, Λίντμπιτερ, Κλέιτον, Αντόμα, Τόμλιν (54’ Βόσεν), Κίκε, Μπάμφορντ (54΄Ριτς)

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ