Γκολ «αραβική συμφωνία» το Μαρόκο (video)

Ένα από τα αναμφίβολα πιο ωραία γκολ του γουϊκέντ σημείωσε χθες  το Μαρόκο στο νικηφόρο 2-1 επί της  Ζιμπάουε στην πόλη Αγκαντίρ.

Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν πίσω στο σκορ  λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο του αγώνα με το γκολ του Μακόλι αντέδρασαν στο β’ μέρος και έφθασαν στη νίκη.
Και αφετηρία της αντεπίθεσης τους ήταν ένα εξαιρετικό τέρμα που πέτυχε ο Ασαϊντί στο 64’.  Αφετηρία η εξαιρετική συνεργασία  τεσσάρων συμπαικτών του που άλλαξαν υποδειγματικά πέντε πάσες  πριν την «στρώσουν» στον επερχόμενο άσο της Λίβερπουλ, ο οποίος  για 2η σερί σεζόν εφέτος φοράει ως δανεικός τη φανέλα της Στόουκ,  για να «εκτελέσει» με υποδειγματικό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή τον τερματοφύλακα της Ζιμπάουε για το 1-1.
Τελικά οι Μαροκινοί πήραν τη νίκη χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο  Λατζούρ με πέναλτι 11 λεπτά πριν από το φινάλε αλλά  η  ποδοσφαιρική ... συμφωνία των παικτών της στο 1ο ήταν ασφαλώς το κορυφαίο στιγμιότυπο του αγώνα και ένα από τα πλέον εντυπωσιακά παγκόσμια   την τελευταία εβδομάδα.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ