Σήκωσε το Σούπερ Καπ Σουηδίας η Μάλμε (photos)

Η Μάλμε επικράτησε 5-4 στη ρουλέτα των πέναλτι της  Έλφσμποργκ  στον  δραματικό αγώνα του Σούπερ Καπ Σουηδίας που έγινε στην έδρα της , το «Σβέντμπανκ Στάντιον», και κατέκτησε το τρόπιο για 2η σερί χρονιά.

Η πρωταθλήτριας της χώρας της Σκανδιναβίας βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Κλάεσον έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά ένα λεπτό πριν από  φινάλε ο Όζεν έστειλε το ματς στην παράταση όπου οι γηπεδούχοι αν και αγωνίζονταν από την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Χάμαρ με 2η κίτρινη κάρτα φάνηκε να  παίρνουν τη νίκη καθώς πήραν αυτοί με τη σειρά τους το προβάδισμα με τον Φόρσμπεργκ στο 11’.

1200 5 copy copy
Όμως η Έλφσμπρογκ δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο φινάλε της παράτασης με τον Πρόντελ και έτσι το τρόπαιο κρίθηκε στη ρουλέτα από τα 11 μέτρα.
Εκεί  για τους πρωταθλητές σκόραραν οι Τίνερχολμ, Φόρσμπεργκ, Κρόον , Τέλιν και Ράκιπ και  αστόχησε ο Τσιμπίτσκι και  γκολ πέτυχαν για την αντίπαλο τους οι Φριοκ, Πρόντελ , Ρόντεν , Λάρσον  ενώ αντίθετα άστοχοι ήταν Χέντλουντ και Μπέκαμ  για να  πάρει τη νίκη η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Μάλμε αγωνίστηκε με τους  Αζίνοβιτς, Ρικαρντίνιο (46’ Κρόον), Τίνερχολμ, Κονάτε, Χελάντερ, Χάμαρ, Χάλστι, Φόρσμπεργκμ Τερν (60΄Ράκιπ),  Μεμέτι (22’Τσιμπίτσκι), Τέλι.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ