AFC Champions League: Προβάδισμα τίτλου για Ουόντερερς (video)

Έφτασαν απρόσμενα στον τελικό του AFC Champions League, αλλά οι Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς είναι πλέον ένα βήμα από την κατάκτηση του τίτλου.

Κέρδισαν με 1-0 την Αλ Χιλάλ στην Αυστραλία χάρη σε γκολ του Τόμισλαβ Γιούριτς στο 64ο λεπτό, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Το επόμενο Σάββατο θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός τελικός της κορυφαίας ασιατικής διασυλλογικής διοργάνωσης στην πρωτεύουσα της Σαουδικής Αραβίας, όπου η υποστήριξη των σημερινών φιλοξενούμενων θα είναι έντονη, αλλά οι Αυστραλοί μπορούν πλέον να κατακτήσουν τον τίτλο με οποιαδήποτε ισοπαλία ή με ήττα 2-1, 3-2, 4-3 κτλ. λόγω του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ.

Θυμίζουμε πως ο πρωταθλητής Ασίας θα αντιμετωπίσει την Κρουζ Αζούλ στα προημιτελικά του φετινού FIFA World Cup, που θα καθορίσει τον αντίπαλο της Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά. Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, οι Ουόντερερς έχασαν ευκαιρίες για καλύτερο σκορ ενόψει του επαναληπτικού, αλλά χρειάστηκαν και δύο σημαντικές επεμβάσεις του Άντε Τσόβιτς, πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και της Καβάλας, ώστε να διασφαλίσουν τη νίκη.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ