Κόπα Λιμπερταδόρες: «Χρυσή» αλλαγή ο Σάντα Κρουζ για Νασιονάλ (video)

Χάρη σε γκολ του Χούλιο Σάντα Κρουζ στο 93ο λεπτό, η Νασιονάλ Ασουνσιόν πήρε εντός έδρας 1-1 με τη Σαν Λορένζο στον πρώτο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Την επόμενη Τετάρτη θα διεξαχθεί επαναληπτικός στην Αργεντινή και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα για την κατάκτηση του κορυφαίου διασυλλογικού τίτλου της Νότιας Αμερικής με την αποψινή ισοπαλία στην Παραγουάη, αλλά το πλεονέκτημα ήταν σημαντικότερο μέχρι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Άλλωστε, στο 93ο λεπτό ισοφάρισε ο 24χρονος φορ, Σάντα Κρουζ, ο οποίος στο 71ο εισήλθε ως αλλαγή στο μεγαλύτερο ματς της ιστορίας των δύο ομάδων. Στο 65ο λεπτό, ο 32χρονος στράικερ, Μάουρο Μάτος, άνοιξε το σκορ ολοκληρώνοντας ωραία επίθεση των Αργεντινών, που ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά αναπαύτηκαν στα τελευταία λεπτά.

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ