Ρίβερ Πλέιτ: Πρωταθλήτρια μετά από έξι χρόνια!

Η Ρίβερ Πλέιτ διέλυσε 5-0 την Κίλμες στο «Μονουμεντάλ» και κατέκτησε το Trofeo Final του 2014

Οι «εκατομμυριούχοι» ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι από τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πανηγυρίσουν τον πρώτο τους τίτλο μετά την Κλαουσούρα του 2008!

Στο 10' ο Καβενάγκι έβαλε μπροστά την ομάδα του, ενώ στο 25' ο Μερκάδο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 19ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Κριστιάν Λεντέσμα με ένα υπέροχο σουτ από τα 30 μέτρα έγραψε το 3-0. Ο Καβενάγκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 71' έκανε το 4-0, ενώ τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Τεόφιλο Γκουτιέρεζ, ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο.

Με νίκη έκλεισε τη σεζόν και η Μπόκα Τζούνιορς που πέρασε από την έδρα της Χιμνάσια λα Πλάτα με 1-0, χάρη σε τέρμα του Ακόστα στο 13'.

Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Ραφαέλα απέφυγε υποβιβασμό ολοκληρώνοντας τρομερή ανατροπή για εκτός έδρας 2-1 επί της Άρσεναλ Σαραντί στο 92ο λεπτό με τον Λούκας Αλμπερτένγκο, αλλά θα παίξει αγώνα μπαράζ για την τρίτη θέση που οδηγεί στη δεύτερη κατηγορία με την Κολόν, που στο 94ο λεπτό με τον Λούκας Αλάριο ολοκλήρωσε αντίστοιχη ανατροπή για το 2-1 επί της υποβιβασμένης Ολίμπο! Αντίθετα, η Γοδόι Κρουζ σώθηκε από σήμερα χάρη στο τρίτο 2-1 των απογευματινών αγώνων της τελευταίας αγωνιστικής του Final της Αργεντινής.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!