Υποβιβασμός για Νυρεμβέργη, 4-1 από Σάλκε (video)

Στη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος θα αγωνίζεται η Νυρεμβέργη μετά την ήττα της με 4-1 από τη Σάλκε στη «Φέλτινς Αρένα».

Την έξοδό της στο επόμενο Champions League και με μαθηματικό τρόπο εξασφάλισε η Σάλκε, μετά τη νίκη της με 4-1 επί της Νυρεμβέργης, με τους φιλοξενούμενους να υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Στο 6’ ο Ματίπ άνοιξε το σκορ για τους «μπλε», για να γίνει το 2-0 από τον Νόισταντερ στο 45’. Στο 75’ όλα τελείωσαν, όταν ο Ντράξλερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντρμις μείωσε σε 3-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ομπάσι στο 92’.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Χούγκλαντ (78’ Χιέβεντες), Αϊχάν, Ματίπ, Κολασινάκ, Μπόατενγκ, Νόισταντερ, Γκορέτζκα, Μάιερ (78’ Ομπάσι), Ντράξλερ, Σαλάι (72’ Κίρκοφ).
ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ρακόφσκι, Ανγκά, Νίλσον, Σταρκ, Χλούσεκ (71’ Μακ), Χασέμπε, Μπάλιτς (63’ Τεκέρτσι), Πάχονικ, Φέουλνερ (20’ Κολάκ), Φραντζ, Ντρμιτς.

Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League