«Ξύπνησε» η Γιουνάιτεντ, 3-0 τη Γουέστ Μπρομ! (video)

Έπειτα από πολλές εβδομάδες γεμάτες στραβοπατήματα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εμφάνισε το πραγματικό της πρόσωπο στο «Χόθορνς» και… καθάρισε 3-0 τη Γουέστ Μπρομ

Η Πρωταθλήτρια Αγγλίας και αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του ChampionsLeagueξέσπασε στο «Χόθορνς», δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπο, καθαρίζοντας με άνεση παιχνίδι για πρώτη φορά έπειτα από αρκετό καιρό!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με εξαίρεση 2-3 λάθη στην άμυνα στα πρώτα 20 λεπτά και προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες «άνοιξε» Φιλ Τζόουνς στο 34ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ρόμπιν φαν Πέρσι.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε ακόμη πιο σοβαρή και αφού απώθησε τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν, «χτύπησε» ξανά στο 65’. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Γουέιν Ρούνεϊ με κεφαλιά, με τον Άγγλο επιθετικό να σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι στο Πρωτάθλημα.

Το… κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Ντάνι Γουέλμπεκ στο 82’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, με τη Γιουνάιτεντ να ετοιμάζεται πλέον για το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ στο «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Κυριακή, πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στις 19 Μαρτίου, ελπίζοντας σε μια μεγάλη ανατροπή με στόχο τα προημιτελικά του ChampionsLeague.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜΙΤΣ ΑΛΜΠΙΟΝ: Φόστερ, Ριντ (60’ Σεσενιόν), Ρίτζγουελ, Μουλουμπού, ΜακΌλεϊ, Όλσον, Αμαλφιτανό, Γιάκομπ (40’ Μόρισον), Ανιτσέμπε, Γκέρα, Μπρεντ (66’ Μπεραχίνο)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ (87’ Βίντιτς), Εβρά, Κάρικ, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Μάτα, Φελαϊνί, Φαν Πέρσι (63’ Γουέλμπεκ), Ρούνεϊ, Γιανουζάι (76’ Καγκάβα).