Κόπα Λιμπερταδόρες: Σκανδαλώδης πρόκριση για Ατλέτικο Παραναένσε (videos)

Απαιτήθηκαν τρεις κόκκινες και πέναλτι στο 98ο λεπτό σε βάρος της Σπόρτινγκ Κριστάλ, αλλά η Ατλέτικο Παραναένσε πέρασε στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο 24χρονος Έντερσον ισοφάρισε την ήττα των Βραζιλιάνων με 2-1 στο Περού χάρη στο πέναλτι του όγδοου λεπτού των καθυστερήσεων, το οποίο συνοδεύτηκε από πλειάδα διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων, οπότε η Ατλέτικο χρειάστηκε και διαδικασία πέναλτι, ώστε να συμπληρώσει τον πρώτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, στον οποίο ήταν ήδη οι Βελέζ, Δε Στρόνγκεστ και Ουνιβερσιτάριο. Προηγήθηκαν αποβολές των Χοσέ Λουίς Πίντο και Αντάν Μπαλμπίν στο 18ο λεπτό, ενώ στο 66ο λεπτό αποβλήθηκε ο Αλέξις Κόσιο των ηττημένων με δεύτερη κίτρινη και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο σύλλογος του Περού έμεινε με οκτώ παίκτες κατόπιν κόκκινης στον Μάρκος Ορτίζ! Στα των γκολ, ο 23χρονος Μάνοελ άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό για τους Βραζιλιάνους που κυριάρχησαν σε ολόκληρο το ματς, αλλά στο 63ο λεπτό παραχώρησαν 1-1 λόγω γκολ του Ιρβέν Άβιλα.

Αντίθετα, οι Μποταφόγκο προκρίθηκε «καθαρά» ανατρέποντας ήττα με 1-0 στο Εκουαδόρ από την Ντεπορτίβο Κίτο με 4-0 στη Βραζιλία ενώπιον 50,638 θεατών. Ο 25χρονος Βάλισον πέτυχε χατ τρικ με γκολ στο 37ο, στο 67ο και στο 80ό λεπτό, ενώ στο 91ο ο Ενρίκε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έστειλε τους θριαμβευτές στο δεύτερο γκρουπ της φάσης των ομίλων μαζί με Σαν Λορένζο, Ουνιόν Εσπανιόλα και Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγε.

Παρακάτω ο «χάρτης» των προκριματικών του Κόπα Λιμπερταδόρες:
Μονάρκας Μορέλια (Μεξικό)-ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΣΑΝΤΑ ΦΕ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 2-1 και 0-1
Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 1-0 και 0-2
Ντεπορτίβο Κίτο (Εκουαδόρ)-ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 1-0 και 0-4
Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού)-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2-1 και 1-2 (4-5 στα πέναλτι)
Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε (Χιλή)-Γκουαρανί Ασουνσιόν (Παραγουάη) 1-0 και 06/02
Καράκας (Βενεζουέλα)-Λανούς (Αργεντινή) 0-2 και 06/02