Κόπα Λιμπερταδόρες: «Βραζιλιάνικες» ήττες στο Εκουαδόρ και στο Περού (videos)

Με το… αριστερό ξεκίνησαν Μποταφόγκο και Ατλέτικο Παραναένσε τον προκριματικό γύρου του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στους επαναληπτικούς.

Στο Εκουαδόρ, ο 25χρονος Βίκτορ Εστουπινιάν πέτυχε το μοναδικό γκολ του 1-0 της Ντεπορτίβο Κίτο επί της Μποταφόγκο, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες για διεύρυνση της νίκης, κυρίως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Παράλληλα, οι «φουρακάο» υστέρησαν αγωνιστικά στο Περού, αλλά διέφυγαν με ευνοϊκό 2-1 από την έδρα της Σπόρτινγκ Κριστάλ λόγω πέναλτι του 24χρονου Έντερσον στο 55ο λεπτό. Στο 30ό ο 23χρονος Ιρβέν Άβιγια άνοιξε το σκορ και στο 61ο ο 33χρονος Κάρλος Λομπατόν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το δεύτερο πέναλτι του παιχνιδιού.