Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ

Στο μεγάλο ντέρμπι του κυπριακού πρωταθλήματος ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την Ομόνοια ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα που διεξήχθη στο ΓΣΠ. Το σκορ άνοιξε ο Γκουστάβο Μαντούκα στο 54' για να διπλασιάσει τα τέρματα των θριαμβευτών ο Νούνο Μοράις είκοσι λεπτά αργότερα.

Με αυτό το «τρίποντο» το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας τους «πράσινους» της Λευκωσίας και ισοβαθμεί με την Ανόρθωση και τον Ερμή.

Στην κορυφή με τριάντα βαθμούς συγκατοικούν ο Απόλλων Λεμεσού -επικράτησε με 1-0 του Άρη εκτός έδρας με γκολ του Σανγκόι στις καθυστερήσεις- και η ΑΕΛ.

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες