Κόπα Σουνταμερικάνα: Πέρασε στον τελικό η Λανούς (video)

Χάρη σε δεύτερο 2-1 σε βάρος της Λιμπερτάδ από την Παραγουάη, η αργεντίνικη Λανούς προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα με συνολικό 4-2.

Ο πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, έμεινε στον πάγκο, από τον οποίο παρακολούθησε πανέμορφο μακρινό σουτ του 25χρονου Ντιέγκο Γκονζάλεζ, το οποίο διαμόρφωσε το 1-0 στο 12ο λεπτό. Στο 53ο λεπτό ισοφάρισε ο Χόρχε Γκονζάλεζ με μακρινή εκτέλεση φάουλ, αλλά στο 57ο ο Πάολο Γκολτζ… προσγείωσε τους Παραγουανούς διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με εκτέλεση πέναλτι.

Στον τελικό, η Λανούς θα αντιμετωπίσει την Πόντε Πρέτα στις 4 και στις 11 Δεκεμβρίου, με το πρώτο ματς στη Βραζιλία και το δεύτερο στην Αργεντινή. Αμφότεροι οι φιναλίστ διεκδικούν το πρώτο Σουνταμερικάνα της ιστορίας τους.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα