Κόπα Σουνταμερικάνα: Ιστορικό «διπλό» για Πόντε Πρέτα (video)

Στο Brasileiro είναι πλέον φαβορί για υποβιβασμό, αλλά η Πόντε Πρέτα κέρδισε με 3-1 τη Σάο Πάολο στον εκτός έδρας ημιτελικό του Κόπα Σουντεμαρικάνα.

Απέκτησε, δηλαδή, σημαντικότατο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό της διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, καθώς ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στην έδρα της. Από μόνη της, η παρουσία στα ημιτελικά του Σουνταμερικάνα έχει ιστορική σημασία για τους «Μακάκα», οπότε γίνεται εύκολη αντιληπτή η αξία πιθανής πρόκρισης στον τελικό.

Στην προκειμένη, πάντως, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 20ό λεπτό, καθώς ο Γκανσό, πρώην μεσοεπιθετικός της Σάντος, «ζωγράφισε» και άνοιξε το σκορ, ενώ η Σάο Πάολο έχασε αρκετές ευκαιρίες, όσο το σκορ ήταν στο 1-0. Στο 44ο λεπτό, όμως, η Πόντε Πρέτα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Αντόνιο Κάρλος, ενώ ο 31χρονος Λεονάρντο διαμόρφωσε το 2-1 στο 53ο λεπτό και ο 25χρονος Ούεντελ το 3-1 στο 70ό λεπτό. Τέλος θυμίζουμε πως Λιμπερτάδ και Λανούς αποτελούν το έτερο ζευγάρι των ημιτελικών.

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου