Brasileiro: Και… επίσημα πρωταθλήτρια η Κρουζέιρο (videos)

Πανηγύρισε πρόωρα την κατάκτηση του Brasileiro, αλλά η Κρουζέιρο αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Βραζιλίας και επίσημα έπειτα από το 3-1 στην έδρα της Βιτόρια.

Παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, αλλά ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, οπότε φυσιολογικά προηγήθηκε με τον Βίλιαν στο 36ο λεπτό. Στο 50ό ισοφάρισε ο Ντίνεϊ, αλλά ο Ζούλιο Μπαπτίστα στο 70ό και Ρικάρντο Γκουλάρτ στο 81ο ανέβασαν το σκορ στο 3-1, εξασφάλισαν τη νίκη και υποχρέωσαν τους οπαδούς των γηπεδούχων να χειροκροτήσουν υπέρ της Κρουζέιρο! Από την πλευρά της, η Γκοΐας ανέβηκε στην τέταρτη θέση, η οποία προσφέρει «εισιτήριο» για το Κόπα Λιμπερταδόρες, χάρη σε 2-0 σε βάρος της Πόντε Πρέτα, στο οποίο ο 21χρονος Σάσα άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με μακρινό σουτ, ενώ ο Ραμόν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 25ο λεπτό. Άλλωστε η Μποταφόγκο έμεινε εκτός τετράδας λόγω του 0-0 με την Πορτουγκέζα, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ζιλμπέρτο στο 92ο λεπτό.

Στο μεταξύ, η Γκρέμιο κέρδισε τη Βάσκο Ντα Γκάμα με 1-0, καθώς ο πρώην αμυντικός της Ντιναμό Κιέβου, Ροντόλφο, βρήκε δίχτυα στο 50ό λεπτό ύστερα από κόρνερ του Ζε Ρομπέρτο, ενώ η Κορίνθιανς πλησίασε την τετράδα σημειώνοντας εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της Κοριτίμπα με ωραίο σουτ του 24χρονου Γκιλέρμε στο 64ο λεπτό. Ακόμα, η Σάο Πάολο κέρδισε τη Φλαμένγκο με 2-0, αφού ο Ροζέριο Σένι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 49ο λεπτό, ενώ ο 19χρονος Αντεμίλσον ακολούθησε στο 62ο λεπτό. Τέλος, ο 39χρονος Πάουλο Μπάιερ συμπλήρωσε εκατό γκολ στο βραζιλιάνικο πρωτάθλημα με εξωπραγματικό σουτ, αλλά η Ατλέτικο Παραναένσε έχασε με 2-1 από την Κρισιούμα, που προηγήθηκε με τον Φάμπιο Φερέιρα στο 6ο λεπτό και βρέθηκε στο 2-0 με πέναλτι του Ουέλιντγκτον Παουλίστα στο 28ο.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι