Brasileiro: Φλαμένγκο και… Γκοΐας για Λιμπερταδόρες (videos)

Η Φλαμένγκο επικράτησε με 2-1 της Ιντερνασιονάλ και συμπλήρωσε 37 βαθμούς, οκτώ λιγότερους από την τέταρτη του Brasileiro, Ατλέτικο Παραναένσε.

Ο 34χρονος Λεονάρντο Μούρα πέτυχε ωραίο γκολ στο 28ο λεπτό και δημιούργησε το 2-0 του Ερνάνε στο 71ο, οπότε οι «Μενγκάο» ισοβάθμησαν με την Ιντερνασιονάλ του τραυματισμένου Νάτσο Σκόκο στην κατάταξη, ένδεκα αγωνιστικές πριν από το φινάλε. Άλλωστε, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με κεφαλιά του Ραφαέλ Μούρα στο 81ο λεπτό της ωραίας αναμέτρησης.

Σε άλλο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, η Πορτουγκέζα απώλεσε σερί έξι εντός έδρας νικών, αφού έχασε με 2-1 από την Γκοΐας, η οποία συμπλήρωσε επίσης 37 βαθμούς. Ο 32χρονος Ούγκο άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό και στο 50ό ο Βάλτερ διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε σε 2-1 ο Έβερτον στο 82ο λεπτό.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.